Львівський вчений знайшов спосіб знизити аварійність на небезпечних ділянках дороги
Три роки тому Назар ущент розбив свій автомобіль. Дивом вижив у тій аварії. Потім кілька місяців боявся сідати за кермо. Згадуючи ті події, і досі не може пояснити, що ж сталося насправді.
Назар Шегін, водій:
- Тяжко пояснити, чому воно так получилося. Їдеш по прямій дорозі, тут ні з того ні з сього тебе так якби виключає з того періоду часу, коли ти тримаєшся дороги. Буквально, я тільки почав осознавати, що я злітаю з дороги.
Експерти з'ясували причини аварії, в яку потрапив Назар. Висновки разючі.
Любомир Сопільник, керівник Наукового центру ГУМВС України у Львівській області:
- Якщо подивитися, то на даній ділянці приблизно електромагнітне поле в 50 раз перевищує санітарно-допустиму норму для людей.
15 років тому Любомир Сопільник вирішив розкрити таємницю дорожнього "полтергейсту". За допомогою спеціального пристрою він обстежив сотні кілометрів доріг і таки з'ясував, чому фатальні аварії трапляються у тих самих місцях. Все через електромагнітне випромінювання.
Любомир Сопільник, керівник Наукового центру ГУМВС України у Львівській області:
- Це означає всі збійні процеси на клітинному, молекулярному, білковому рівні, людина не бачить то, що є насправді, в людини час реакції збільшується, збільшується її температура, збільшується або зменшується черепний тиск.
А ще у таких місцях погіршуються увага та сприйняття, виникає ефект "сповільненого кадру". Тож у найпростіших, здавалось би, ситуаціях, досвідчені водії не можуть втримати керма. Це й стає причиною безглуздих та геть незрозумілих ДТП. Щоб запобігти цьому, науковець розробив спеціальні попереджувальні знаки. У сусідній Польщі їх встановили ще років з десять тому. В Україні це поки що проект. Нині Любомир Сопільник очолює Науковий центр Головного управління міліції Львівщини. І планує ближчим часом впровадити в життя ще одну із своїх ідей. Дослідник твердить: кількість аварій стрімко зростає під час магнітних бур.
Любомир Сопільник, керівник Наукового центру ГУМВС України у Львівській області:
- Є негативний вплив магнітних бурь, і на водіїв в ці дні, доведено, дуже збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод.
Аби зменшити аварійність на дорогах, дослідник у погонах вирішив провести своєрідний експеримент. Відтепер правоохоронці посилено патрулюватимуть на шляхах саме під час магнітних бур. Фахівці обсерваторії "Львів" завчасно попереджатимуть правоохоронців про такі дні.
Михайло Сень, старший інспектор УДАІ у Львівській області:
- В ці дні і години, які будуть визначені науковим центром, будуть виставлятися додаткові наряди. В нас є визначені аварійно-небезпечні ділянки. І от за рахунок збільшення кількості нарядів, будемо проводити профілактику скоєння автопригод.
Керівник геомагнітної обсерваторії на власному досвіді переконався, що "дорожній полтергейст" - не вигадка. Не раз потрапляв у місця, де і з машиною, і з ним відбувалися дивні речі.
Юрій Сумарук, керівник групи геомагнітних обсерваторій:
- Ніби і дорога пряма, і видимість хороша, покриття асфальтне добре, а аварійність постійно там є. Тобто аварії відбуваються постійно, якісь курйози з машиною відбуваються.
Коли ж шофер потрапляє у таке місце під час магнітної бурі, ризик аварії зростає у кількадесят разів.
Юрій Сумарук, керівник групи геомагнітних обсерваторій:
- Коли ви рухаєтесь по певній трасі чи знаходитесь у певному місці, де є умови такі в землі, які посилюють це електромагнітне випромінювання, і вплив на людину буде більший.
Фахівці магнітної обсерваторії "Львів" здатні з точністю до дня визначити, коли саме на Львівщині буде магнітна буря. Керівник обсерваторії каже: влітку та взимку вчені фіксують своєрідне затишшя. Тоді як навесні і восени такі бурі трапляються значно частіше. Відстежувати ці процеси допомагають спеціальна апаратура та багаторічний досвід спостережень. Розробники переконані: проект допоможе не тільки суттєво зменшити аварійність на дорогах, але й врятує не одне життя.