Не покупайте елки у браконьеров - призывают природоохранители
Через неделю в Украине заработают елочные базары. Все новогодние деревца, как и в прошлом году, будут продавать со специальными чипами, содержащими информацию о прохождении товара. За хвойные без такого цифрового ярлыка продавца или покупателя могут оштрафовать.
- Кожна новорічна ялинка, яка потребує на реалізацію для святкування, біркується такими чіпами. Бірка виготовлена із пластику, на неї занесені дані про область і підприємство, де була вирубана дана ялиночка.
Такие ярлыки имеют все деревца. Без них продавать зеленый товар запрещено.
Виктор Сивец, председатель Государственного агентства лесных ресурсов:
- Чіпа нема, ці ялинки затримуються, і іде розбор: звідки взялися ці ялинки, де вони були придбані, законно чи незаконно. Він заплатить за кожну ялинку мінімум 274 грн штрафу, і ще на нього відкриють кримінальну справу.
Большие штрафы и обязательное чипирование должны отбить охоту браконьерам незаконно вырубать деревья. Впрочем, как будет в этом году - пока неизвестно.
Ирина Винокурова, корреспондент:
- Найактивніше заготівля новорічних ялинок розпочнеться за два тижні до Нового року. Тоді ж активізуються і браконєри, яких останнім часом значно поменшало.
По крайней мере так утверждают лесничие. За последние годы на Киевщине фиксировали единичные попытки срубить елочку для себя.
Константин Ковальчук, лесничий Дымерского лесхоза:
- Відсотка я вам не скажу, окремі є випадки такі, тому що ялинка коштує в середньому 55 грн, а за незаконну вирубку штраф 285 грн. Так що різниця ощутима. Для продажу немає, в основному рубають для себе.
Чтобы не рубили, в лесах и на подъездах к ним будут патрулировать специальные бригады.
Виктор Сивец, председатель Государственного агентства лесных ресурсов:
- Створені рейдові бригади разом з лісовою охороною і співробітниками міліції, практично ми зараз бачимо, що всі шляхи перекриті лісовою охороною і міліцією, що не дозволяє незаконно зрубувати ялинки і везти їх для реалізації.
На елочных базарах праздничные деревца будут стоить, как и в прошлом году. Предприниматели обычно продают их вдвое дороже, чем покупают в лесхозах.
Александра Любиш, главный лесничий Дымерского лесхоза:
- Ціни у нас невеликі, якщо до 1,5 метри - до 35 грн коштує сосна. Ялинка, якщо ялинка - то 40 грн. Якщо 1,5-2 м - 58 грн. може бути, і 300 грн - це вже дуже великі.
Невысокие цены - тоже препятствие браконьерам. Поэтому чиновники считают: массовой торговли самовольно срубленными елками в этом году не будет.