Робота апеляційного суду Волинської області паралізована
Де шукати правди, якщо в Україні не працюють нормально суди. Фактично припинив свою діяльність апеляційний суд Волинської області. Там навіть нема за що купувати конверти й поштові марки.
Кабінет Ірини нагадує бібліотеку під час інвентаризації. На столі, долівці, підвіконнях - паперовий безлад. Це все справи, які експедиторка мусить занести до комп'ютера, оформити на них картки. А ще - листами з гербовою печаткою інформувати людей, коли ж їм з'являтися до суду. Та вже тиждень канцелярія чаює: на такі нюанси немає грошей.
Ірина Дзюба, експедиторка Волинського апеляційного суду:
- Щоби відправити нам судову повістку, ми повинні закупити конверти, марки, яких на даний момент немає, і відправити. Ось у мене на столі уже назбиралося за тиждень, те, що ми мали відправити. І воно, звичайно, до адресата не дійде. Справи буде зірвано. В суді справи також лежать.
Нині в обласному апеляційному лежить більше тисячі кримінальних і цивільних справ. Ще три - "подарунок" зі Львівського апеляційного адмінсуду. Через рішення Верховної ради, що уповноважила розглядати суперечки щодо соціальних виплат місцеві загальні інстанції. Та лихо: як робити це юридично - депутати підказали, а як діяти на практиці - ні. Фахівців не додали, коштів - теж.
Петро Філюк, голова Волинського апеляційного суду:
- Якщо вам так, для інформації, якщо апеляційний суд Волині розглядав десь у межах 1,5 тисячі цивільних справ по апеляції, то на сьогодні буквально за останні 2 тижні нам у мішках, ящиках передано біля 3 тисяч таких справ. Тобто, це дворічна норма.
Під час авралу подвійне навантаження лягло й на обслугу суду. До прикладу, секретарка Алла Собчук тепер не лише реєструє відвідувачів, а ще й телефоністка вправна. Каже, за робочу зміну понад сотню разів підіймає слухавку й заспокоює роздратований люд. Затягування справ йому не до вподоби.
Алла Собчук, секретарка Волинського апеляційного суду:
- Людину можна зрозуміти: кожна свою турботу, біду виказує. Треба це все вислуховувати. І ми стараємося їм пояснити, що це не тільки від нас залежить. Ми то не затримуємо, стараємося скоріше зареєструвати, відправити.
Апеляційному судові бракує 220 тисяч гривень - на заправляння картриджів, придбання потрібних канцтоварів, оплату телефонного й електронного зв'язку. Про ситуацію, що склалася, голова суду вже повідомив керівника державної судової адміністрації України.
Оксана Підгайна, радниця голови Волинського апеляційного суду:
- На даний час судді апеляційного суду розглядають справи, які були призначені заздалегідь. Але це ще буде тиждень-два. А на далі справи не призначалися. З відсутністю у нас маркованої продукції. Сторони по справах повідомлення про призначення розгляду не надсилалися, і через те через 2 тижні в нас виникне дійсно реальна проблема.
Олександр Стерничук, Інна Суховерхова, Луцьк, НТН.