У столичній бібліотеці протипожежним газом отруїлися двоє електриків
У найбільшій бібліотеці України - імені Вернадського - загинуло двоє електриків. Коли вони працювали у книгосховищі, спрацювала газова протипожежна система, що витісняє повітря, не дає поширюватися вогню й не псує книг. Безцінна література врятована, а ось люди задихнулися.
Працівниця бібліотеки:
- Сработала вот эта - "газ виходь", и он сказал: скажите пожарникам, чтобы они отключили, потому что мне мешает работать эта установка.
Вогню не було, а тому тутешні електрики попередженням знехтували. Проте, вже за мить...
Працівниця бібліотеки:
- Раздался хлопок, сначала в одном месте, потом в другом чуть подальше, и становится плохо видно, и начинают задыхаться.
Той вечір оця працівниця бібліотеки запам'ятає на все життя. Її врятували коштом чужого життя.
Працівниця бібліотеки:
- Уже газ распространяется, и я понимаю, что, по правилам пожарной безопасности, нас учили бежать в ту сторону, но туда невозможно было бежать, но я дернулась сюда и в этот момент бежит один из электриков, и я к нему, а он мне… машет вот руками - беги, беги! И я вот запомнила вот движения рук - беги, беги…
В адміністрації бібліотеки про інцидент розповідають неохоче.
Анатолій Бровкін, заступник генерального директора Національної бібліотеки ім. Вернадського:
- Мені важко говорити про це.
- Двоє загинуло, один в лікарні?
- Так, ану перестаньте оце самоє. Сьогодні ми повинні були поздоровляти одне одного, бо нас ніхто не поздоровляє, приготовлений був концерт, люди були налаштовані на такий ліричний лад, але у нас не вийшло так, на жаль.
А вийшло - трагічно. Двоє електриків - задихнулися газом, який пожежу гасить. Чому сталося, що дорослі люди з книгосховища не вибігли?
Андрій Середа, головний державний інспектор відділу Держгірпромнагляду:
- Буде складена комісія, і по закінчені комісії будуть обставини, причини.
- Тобто, поки що офіційного результату немає?
- Ні.
Детальніше ситуацію пояснюють рятувальники. Двоє електриків ремонтували лампу у книгосховищі. З незрозумілих поки причин спрацювала пожежна сигналізація. У бібліотеці вона не водяна, а газова, це щоб книги не пошкодити. Пролунав сигнал тривоги, але електрики злегковажили ним і залишилися в залі. За кілька хвилину приміщення заповнив газ, ще за мить - він витіснив повітря. Та коли чоловіки зрозуміли, що потрібно рятуватися, - було запізно. До виходу вони просто не добігли - задихнулись. Проте, залишається чимало запитань. Скажімо, чому ввімкнулася сигналізація? У книгосховищі знайшли недопалки.
Сергій Медведенко, заступник керівника ГУ МНС у м. Києві:
- Спрацював такий фактор щодо порушення керівництвом бібліотеки елементарних правил техніки безпеки. Тобто, направляючи людей на ремонтно-профілактичні роботи, по перше, вони мали знати: якщо щось станеться, то потрібно тікати. По-друге, систему автоматичного пожежогасіння треба було перевести в ручний режим.
А ще система, можливо, була не відрегульована. В Європі вона - не рідкість, наглядають за ними чи не щодня. У бібліотеці імені Вернадського пожежної сигналізації не обслуговували майже рік.
Сергій Медведенко, заступник керівника ГУ МНС у м. Києві:
- Система була модернізована у 2009 році, і у 2009 році була організація, з якою керівництво бібліотеки уклало договір на догляд за системою, тобто технічне обслуговування системи дає можливість підтримувати її у необхідному стані. З січня 2010-го року, за нашими даними, договір було розторгнуто, і зараз встановлюється, чи була якась компанія по обслуговуванню системи.
Нині порушено кримінальну справу за фактом необережного поводження з вогнем.