З 1 січня Чорнобиль офіційно відкриється для туристів
Побачити те, що двадцять чотири роки приховували. З першого січня туристам з усього світу офіційно дозволять відвідувати Чорнобиль. Що чекає на них у зоні відчуження?
Борис Сачалко, кореспондент:
- Це дорога, якою можна доїхати до Чорнобиля. Звідси до зони більше сотні кілометрів. Поки що немає жодного дорожнього знаку, який би вказував правильний туди шлях. Такі вже можуть з'явитися з першого січня. Саме тоді чорнобильську зону хочуть відкрити для туристів.
Мешканець м. Київ:
- Ви б хотіли побувати в Чорнобилі?
- Не відмовився б.
Мешканець м. Київ:
- Дуже хочеться, конєшно.
Мешканець м. Київ:
- Бажаєте туди поїхати?
- Ні, не бажаю. У нас і так радіації хватає.
Мешканець м. Київ:
- Я даже не знаю. А що там делать? Чого туди їхати, як там людей нема?
Людей там справді мало, а робити нічого. Навіщо тоді зону відкривають для туристів?
Олександр Наумов, ліквідатор:
- Повинна бути якась програма, яка б давала не забувати про те, що це центр планетарної катастрофи.
Олександр дослідив кожен метр Чорнобиля. Побувати там - це знову осмислити сенс життя, каже ліквідатор. А тому відкрити кордони зони для туристів корисно. Головне - аби мертве місто не стало ще мертвішим.
Олександр Наумов, ліквідатор:
- Що таке туристи? Туристи - це люди, які приїхали і поїхали. Приїхала якась екскурсійна група, і якісь дибіл вибив скло. Отам треба колупнути якусь плиту. Місто і так руйнується. Воно вмирає. Вмирає без людей. А вони його добивають.
Натомість заспокоюють ініціатори відкриття Чорнобиля. За туристів там наглядатимуть.
Оксана Нор, керівник ДП "Чорнобильінтерінформ":
- Зона - це режимний об’єкт. Є певні обмеження. Ходять тільки тими маршрутами, які дозволені. Однозначно не може бути ні сафарі, ні інших розваг.
Подивитися на Чорнобиль зможуть туристи з усього світу. Головне - аби їхні автобуси рухалися визначеними маршрутами. Нині їх чотири: обов’язково у програмі - Чорнобиль, Прип'ять і сама АЕС. Перед початком екскурсії мандрівник зобов’язується не діяти самочинно. Окрім того, одяг повинен бути закритим - інакше не пустять. На вимогу туриста йому мають дати спеціальний захисний костюм. Проте українські чиновники заспокоюють: боятися в зоні нічого.
Петро Волянський, керівник департаменту МНС України:
- Були проведені заміри наших можливих по двох показниках, і дано заключення фахівцями - в даній зоні люди можуть перебувати від 4-5 діб. Є застереження щодо перебування людей віком до 18 років і вагітних жінок.
Виходити з автобуса посеред дороги або ж не за графіком заборонено. Їсти плоди з тамтешніх дерев - тим паче. Щоб турист повернувся живим і здоровим, важливо дотримуватися ще й особливих правил.
Дмитро Бобро, керівник держдепартаменту адміністрації зони відчуження:
- Є таке застереження, і порядок миття рук - гаряча вода краще відмиває руки, але водночас вона розширює пори на шкірі, і через ці пори радіаційні елементи можуть зайти всередину. Тому є отаке правило: спочатку миємо руки холодною водою, потім гарячою, а потім знову холодною.
Одне "але": скільки коштуватиме така екскурсія - поки ніхто не знає. Ціну регулюватиме вже туристичне агентство.