На Сумщині 68-річний дідусь загинув від удару блискавки
68-річний дідусь загинув від блискавки на Сумщині. Але власним тілом старий прикрив малого онука. Разом вони пасли корів під селом Маршалами. Злива почалася зненацька. Може, й добігли б додому, але не покинули череду.
12-річний Андрійко завжди помагав дідусю пасти корів. Останнього разу, коли гнали череду додому, розгулялася негода з градом та блискавицею.
Андрій Панченко, постраждалий:
- Пасли корів, начався дощ. Ми сіли, побалакали, йшли, а потім - я нічого не знаю, не помню. Тоді встав: "Діду, діду!" А він мовчить, лежить. Він лежав головою вниз. Я його розвернув на спину, очі в нього откриті, увесь чорний. Я його назад перевернув, бо злякався.
Андрійко розповідає: перед зливою вимкнув мобільного, та коли прийшов до тями, телефон працював. Хлопчик одразу подзвонив мамі.
Ніна Панченко, невістка загиблого:
- Каже: "Хай папко їде до нас, бо я діда бужу-бужу - не можу розбудить. Він спить". Чи дощу в них там не було? Кажу: "Як спить?" Я ще на дитину крикнула: "Ну, ви молодці. 80 з лишнім корів, а ви спать полягали!"
На поле прибігли родичі, вирішили: дідусь помер від інсульту. Вже медики пояснили, що старого вбила громовиця.
Ніна Панченко, невістка загиблого:
- Молнія ударила іменно серце, пройшла почку, дойшла до мобілки, а тоді аж в праву ногу, в коліно вийшла.
Дідусь прийняв на себе майже весь розряд - він упав і власним тілом прикрив від блискавки онука. Сховатися старому й малому було ніде - на пасовищі ані кущика. Такі місцини вкрай небезпечні під час зливи.
Ганна Заїкіна, науковець:
- Якщо блискавка зустріла вас на абсолютно відкритій місцевості - в степу, на полі, лузі тощо - це найпроблемніша ситуація. Якщо немає жодної будівлі, елементарних укриттів, ні в якому разі не можна лягати на землю, підставляти своє тіло під удар блискавки. Слід знайти елементарне природне заглиблення - балку, урвище, яр тощо, сісти навпочіпки, обхопити ноги руками.
Удар громовиці майже завжди смертельний - надвисока напруга, температура до 300 тисяч градусів. Але вчасно надана допомога може повернути з того світу.
Ганна Заїкіна, науковець:
- Після ураження блискавкою наступає клінічна смерть - зупинка дихання, зупинка серцевої діяльності. Задача першої медичної допомоги - реанімація за класичним принципом - відновлення дихання і серцевої діяльності.
Головне для рятувальника - діяти швидко й захиститися самому. До ураженого слід торкатися лише крізь гуму - перчатки, плащ, килимок - згодиться будь-що.