Головними контрабандними товарами україно-польського кордону стали авто та зброя
Цигарки й горілка в минулому, на часі - пістолети й автівки. Отак змінили пріоритети лиходії, що перетинають українсько-польський кордон. Лише цьогоріч через міжнародний пункт перепуску "Устилуг" вони намагалися провезти 19 одиниць вогнепальної зброї. Завадили контрабанді досвідчені прикордонники.
Ці двоє - не розлий вода. Інспектор прикордонної служби Віталій Кравчук і його вірна помічниця вівчарка Бессі. Тварині лише півтора року, а на її карбі виявлень забороненого вистачить ще на п'ятьох собак. Свіжий приклад - снайперська гвинтівка.
Віталій Кравчук, інспектор прикордонної служби пункту перепуску "Устилуг":
- Водій вів себе знервовано, і зразу була підозра, що він щось приховує у даному транспорті. Була застосована службова собака Бессі, після чого цей транспортний засіб був виведений на червоний коридор, і була виявлена зброя нарізна. Гвинтівка з обтичним прицілом. Вона була схована у конструкційних особливостях транспортного засобу.
Прикордонник пригадує: всі деталі зброї шукали годину, позаяк завбачливий німець розібрав її на фрагменти. І якби не добрий нюх помічниці, контрабанда опинилася б потойбіч Бугу. Як знайшли гвинтівку, інспектор демонструє на прикладі захованого у крилі авта м'ячика. У нього характерний запах, і коли собака його чує, не знаходить собі місця.
Увесь цьогорічний здобуток Бессі і її годувальників, зелених беретів пункту-перепуску "Устилуг" - ось на цих слайдах. Такому арсеналові позаздрить навіть найперебірливіший колекціонер. Вогнепальний крам везли, головно, з України до Польщі. Там, кажуть, він у рази дорожчий.
Ярослава Мельник, прес-офіцер Львівського прикордонного загону:
- Протягом 2011 року було затримано 19 одиниць зброї, серед якої - пневматична, гвинтівки, пістолети. А також були знайдені штик-ножі часів Великої Вітчизняної.
Ще один бізнес по-сучасному - вивезення з України крадених автівок. Так нещодавно співробітники переходу "Устилуг" затримали двох мешканців Київщини. Перетнути кордон вони намагалися машиною преміум-класу. А що на липові документи, шахраїв не лякало. Та махінацію молодиків викрили ураз.
Сергій Саранча, заступник керівника відділу прикордонної служби Пархоменкового:
- Наклейка належності до держави-реєстрації була свіжою, поліс страхування цивільної відповідальності власника був виписаний тією датою, коли здійснювався перетин кордону. Була проведена експертиза працівниками ДАІ, і на підставі цього було встановлено, що дійсно, в цій машині кустарним методом було змінено номер кузова.
Тривалість зміни на кордоні - 12 годин. Коли одна група зелених беретів оглядає транспорт, інша "намотує" кілометраж обабіч контрольно-слідової смуги. Хоч завдання, зрештою, в них однакові: зберегти держкордон недоторканним.