Вступив у силу новий Кримінальний кодекс
Правоохоронцям тепер доведеться послуговуватися новим кримінально-процесуальним кодексом. Він набув чинності від 20-го листопада. Тепер міліція має порушувати кримінальну справу за кожною заявою постраждалих, терміни досудового розслідування зменшили та чітко окреслили. Крім того, підозрюваний зможе розраховувати на домашній арешт, а судові заборонено надсилати справу на додаткове розслідування.
Відсьогодні жоден райвідділ міліції вже не зможе відмовити постраждалому й не порушити кримінальної справи. Кожну заяву про злочин мають прийняти, а досудове розслідування на всіх етапах контролюватиме прокуратура.
Анатолій Мельник, прокурор м.Києва:
- Для людини зміниться перш за все те, що її заява буде оперативно розглянута. Новим КПК передбачені чіткі терміни розгляду заяви громадянина про вчинення злочину. Це проведення реєстрації до єдиного реєстру невідкладно, або впродовж 24 годин.
До роботи з єдиним реєстром заяв в Україні готувалися кілька місяців. Нині до цієї системи вже мають паролі доступу всі правоохоронні органи. Принаймні в Києві вона вже запрацювала - переконують у прокуратурі.
Анатолій Мельник, прокурор м.Києва:
- Не знаю, як по Україні, а в місті Києві уже в нас на сьогоднішній день розпочато по п'яти заявах про злочини громадян кримінальне провадження. То єсть ми почали досудове розслідування.
Якщо роботи міліціянтам і прокурорам побільшає, то в СІЗО клієнтів буде менше - прогнозують правники.
Микола Ореховський, адвокат:
- Якщо людина не вчинила злочину середньої тяжкості або тяжкого злочину і перед тим попередньо не притягалась до кримінальної відповідальності, то підстав застосовувати щодо неї запобіжний захід у вигляді тримання під вартою немає.
Швидше вирішуватимуть і долю тих, котрі роками чекають у СІЗО розслідування своїх справ. Тепер терміни чітко окреслені.
Микола Ореховський, адвокат:
- В минулому КПК такі строки можна було продовжувати ад жо 18 місяців генеральним прокурором. В цьому КПК встановлено, що 2 місяці - це термін розслідування злочину на досудовому слідстві, і встановлено порядок продовження цих строків до 6 місяців за злочини середньої тяжкості і до 12 місяців максимум за злочини тяжкі.
Не зможуть зволікати з ухваленням рішення й суди. Їм заборонено надсилати матеріали на додаткове розслідування. Утім, ці новації стосуються лише справ, яких ще не розглядали.
Микола Ореховський, адвокат:
- В перехідних положеннях чітко написано - якщо справа почалася в суді слухатися за старим КПК, то вона відповідно буде і завершуватися за положеннями цього старого кодексу.
Юристи кажуть - на папері все гладко. Та чи всі положення нового кодексу працюватимуть як задумано, буде видно за кілька тижнів.