Українські прикордонники навчаються у австрійських колег
Махінатори, начувайтеся! Від Нового року ввезти або вивезти з України крадений транспорт вам буде ще складніше. Через більшу обізнаність прикордонників. На митному посту Ягодин, що на Волині, поліція Австрії дає своїм колегам майстер-класи з виявлення привласнених авт. Десять хвилин нехитрих маніпуляцій - і біографія машини як на долоні.
Спочатку теорія, потім практика. Андреас Скумар ділиться власним досвідом, як розпізнати, викрадена машина чи ні. Насамперед, каже, це номерні знаки і так званий VIN-код автомобіля. Цифр має бути 17. Перші три визначають країну-виробника, інші теж мають певне значення. Остання ж найголовніша.
Андреас Скумар, співробітник спецвідділу федеральної поліції Австрії:
- Перша підозра виникає через 3-5 хвилин... Спочатку визначаю якість документа. Беру в руки, перевіряю ламінат на щільність, словом, дивлюся, чи немає слідів підробки. Потім за він-кодом з'ясовую, чи транспорт викрадали. Допомагають і типові наліпки. До речі, в кожній машині є спеціальні деталі, за якими можна дізнатися її походження. Звіряю також останню цифру. Для фахівця вона говорить багато.
За три дні перебування на українсько-польському кордоні австрійці виявили "сірого" мікроавтобуса 2008 року. В інформаційній базі він зазначений як зниклий у Німеччині ще 2010-го. Ним наш громадянин намагався в'їхати до України. І коли вітчизняні прикордонники знайшли лише дві ознаки викрадення, федеральні поліцаї - аж 13. Зелені берети сподіваються, що незабаром завдяки майстер-класові працюватимуть не гірше.
Іван Маняков, керівник відділу штабу Луцького прикордонного загону:
- По-перше, це дасть методу вивчення VIN-кодів, виявлення викрадених транспортних засобів та навчить персонал практично діяти у роботі з новим програмним забезпеченням. Привезли нам програми з виявлення викрадених транспортних засобів, з новіших моделей заводів-виробників, насамперед, це BMW, Мерседес, Шкода. і це дало змогу перейти на більш високий рівень їх виявлення.
Райнер Гільг, який виявляє викрадені машини, таємниць не розкриває й інтерв'ю не дає, але поспостерігати за роботою дозволив. Це він розпізнав мікроавтобуса. Тепер на черзі інша машина. Спочатку він сам її обстежить, а потім іспит складатимуть українські колеги. Їх кількість індивідуальних ознак транспорту шокує.
Андрій Луб'як, прапорщик Львівського прикордонного загону:
- Дуже багато новизни в реєстраційних документах на іноземні транспортні засоби, стосовно проведення ідентифікації транспортних засобів, а саме виявлення серед них викрадених. Це всеможливі стікери, таблички, VIN-коди, видимі й невидимі…
Чи викрадений автомобіль, перевіряють у федеральній інформаційній базі. За 4 останні місяці Андреас знайшов 55 машин. Каже, забирають переважно Лендкрузери, BMW, Мерседеси і Шкоди.
Андреас Скумар, співробітник спецвідділу федеральної поліції Австрії:
- Я працюю у спеціальному підрозділі, ми вистежуємо цілі кримінальні угруповання. Самі розслідування нудні й тривалі. Попри те, за останній рік ми затримали 75 осіб, що вкрали 150 машин.
Майстер-клас проводили і для викладачів Національної академії Державної прикордонної служби України. Вони кажуть: відтепер дисципліна з розпізнавання викрадених авт буде обов'язковою для майбутніх прикордонників.