У столиці катастрофічні зсуви
Київські схили розсипаються. Нині у столиці понад сто місцин під прискіпливим наглядом гідрогеологів. Адже зсуви там можуть статися будь-якої миті.
Вулиця Воздвиженська на столичному Подолі. З вікон цих будинків відкривається мальовничий краєвид. Та замість милувати око, Замкова гора ледь не поховала під собою двох жінок.
- Они стояли под этой стенкой, и буквально все летело на них - они еле отскочили.
Землю мала тримати оця стіна. Та 500 кубометрів ґрунту для неї виявилися завеликою вагою. Нині робітники зводять тут нову опору.
Віктор, співробітник Спеціалізованого управління протизсувних підземних робіт:
- От поставили бутаври- балки, в них заложиться крєпіж, щоб держалося, а звідси стенка подпорна есть - укрепляєм.
- Надовго вистачить такої підпори?
- На всю жизнь нашу.
А це вже провулок Філатова. Три будинки зависли просто над озером. Люди кажуть: відстань між урвищем і оселею зменшується з шаленою швидкістю.
Ольга Вишневська, мешканка м. Києва:
- Этот участок, где проходит теплотрасса города, это полтора метра трубы с кипятком. Дренажно-штокольная система не работает, вода накапливается, 38 метров грунта ушло под воду, продвинулось сюда, в зону риска попадает магитраль, трубопровод и жилые будинки, это не шуточное дело, если её рванет, будет 20 метров высота кипятка, этот склон за десять минут уйдет туда весь.
Алла Шевченко, мешканка м. Києва:
- Мы здесь живем, мы ж можем лишиться вообще всего, я уже не говорю о жизни, здесь обрушилось 2 тонны грунта.
До урвища приїхала комісія київської держадміністрації. Чиновники оглянули аварійну ділянку й резюмували: треба укріплювати. Проте, зроблять це не раніше, ніж за два роки.
Анатолій Голубченко, перший заступник голови Київської міської державної адміністрації:
- Ну зараз тут зсуви, ну що можна сказати, була відстань 36 метрів до теплотраси, зараз в деяких місцях 9. Робота серйозна, вона не копійошна, коли розпочнуться тут роботи, треба зробити проект, це 3-4 місяці, потім гроші, за один рік ми не зробимо, але за два-три роки, я думаю, можна зробити.
Мешканці навколишніх багатоповерхівок жахаються: стільки часу в них немає. Вони просять урядників допомогти якнайшвидше, натомість ті обіцяють... заїхати в гості.
- Вы нам поможете?
- Мой обов'язок не допомогати, а роботу виконувати. Я к вам приеду на вареники, можно? я никогда не обманываю, сказал приеду, значит, приеду.
В управлінні протизсувних робіт хапаються за голову. Кажуть: такого лиха не було давно. Пагорби руйнуються по всьому місту.
Тетяна Балабанова, заступник директора Спеціалізованого управління протизсувних підземних робіт:
- Комісією техногенної - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій визнано надзвичайний стан у місті Києві.
Марина Борисполець, кореспондентка:
- Київські схили сповзають. Нині у столиці 25 найбільш зсувонебезпечних ділянок. Фахівці кажуть, у всьому винна величезна кількість опадів, а також те, що пагорби своєчасно не укріплювали.
Два мільйона гривень, які надали на подолання наслідків, крапля в морі. Тим часом земля вже обвалилася на Аскольдовій могилі, біля озера Глинки, на Лисій горі, вулицях Кащенка, Воздвиженській, Наддніпрянському Шосе, Богуславському узвозі.