Як обирати морозиво
Морозиво: солодка небезпека чи корисний продукт? Холодний десерт нині складається з ароматизаторів, консервантів, згущувачів, емульгаторів, рослинних жирів. Буває там і молоко.
Це їхня улюблена сімейна лакомина. Надто маленького Данила. Останнього разу купили натуральний смаколик - так спочатку вважала Катерина.
Катерина, молода мама:
- Заинтересовала меня этикетка, на которой было написано, что оно без консервантов и растительных жиров.
Утім, вже вдома розгледіла - рослинні жири у складі є. Обурена, десерту не їла. І звернулася до Свідка, щоб разом з'ясувати - чи припустився виробник порушення.
Катерина, молода мама:
- Хотелось бы, чтобы ребенок питался нормальной пищей, почему пишут одно на этикетке, а в составе пишут совсем другое.
Рослинні жири й справді шкідливі - кажуть дієтологи. Утім, додають - згодом.
Оксана Скиталинська, лікар-дієтолог:
- Змінюється обмін речовин, порушується жировий обмін, оцей жир починає відкладатися, йому потрібно кудись дітися, він починає відкладатися на внутрішніх стінках судин, розвивається атеросклероз.
У тандемі ж з консервантами - це просто лихо для організму. Надто дитячого.
Оксана Скиталинська, лікар-дієтолог:
- Він, як кажуть лікарі, не є дозрілим і тому дитина є вразливою до таких хімічних речовин, вони можуть викликати мутації, пошкодження ДНК і тд.
Тож вибирати, зокрема, морозиво треба ретельно. І яке ж ліпше? З цим запитанням знімальна група Свідка поневірялася по багатьох державних інстанціях. Нас почули тільки у столичній інспекції захисту прав споживачів.
Наталя Єременко, головний фахівець відділу Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві:
- На протязі півтора року споживачі не зверталися з приводу якості продукції морозива. Якість морозива контроолює Укрметртестстрандарт.
- Яким чином?
- Шляхом проведення лабораторних досліджень.
Олена Ткаченко, кореспондентка:
- В державному підприємстві УМТС, попри офіційний лист, коментар Свідкові надати відмовилися. Мовляв, питання - не їхньої компетенції, ба більше - порекомендували звернутися в асоціацію українських виробників морозива і заморожених продуктів. Але й там запит на інтерв'ю від телеканалу НТН проігнорували. Сподіваємося, через велику зайнятість, а не секрети від споживачів.
Тож ми рушили до незалежних експертів. Зокрема, із ласощами, що їх не вподобала молода мама. Фахівець заспокоїв - тут жодного обману. Зазначена пальмова олія - не у складі пломбіру.
- Вафельный стаканчик, и дальше в скобках идет расшифровка именно этого продукта.
До морозива - жодних зауваг. До речі, нещодавно фахівці центру незалежних експертиз перевірили майже десяток сімейних паковань морозива популярних марок і виробників. Результат приємно здивував. Жодних фальсифікацій. Звісно, склад відрізняється від ще радянського продукту. Ось його опис у статті липневого номера "Техніки - Молоді" за 1939-й рік - молоко, вершкове масло, цукор, желатин і ванілін. Та харчова й хімічна промисловості розвиваються - кажуть експерти.
Валентин Безрукий, президент центру незалежних споживчих експертиз:
- Некоторые ингредиенты не применялись, ну их не было просто еще или они не применялись в пищевой промышленности, например карбоксиметилцелюлоза, которая, я говорил - это обойный клей.
Тільки він очищений й визнаний безпечною харчовою домішкою.
- Якщо є камеді - то це теж не шкідливо, це теж природні емульгатори.
Нині все морозиво розподіляють на кілька видів, зокрема з комбінованим і лише молочним складом. Кожне має своє ДСТУ. Ось таке воно для смаколиків із рослинним жиром, а таке - для справжнього пломбіру. Різниця - на одну цифру. Виробники зобов'язані це вказати, але на пакованні можуть схитрувати.
Валентин Безрукий, президент центру незалежних споживчих експертиз:
- Мы считаем косвенно, оно вводит людей в заблуждение - это когда пишеться - 100%, то есть 100% мороженое, есть у нас такой производитель, которые так пишет, люди думает, что это настоящее мороженое, но оно с комбинированным составом.
Знімальна група Свідка придбала п'ять видів морозива у вафельних ємностях. На двох вказано - є рослинні жири. Інші - тільки з молока. Дивіться - вони швидко розтанули, тоді як десерти із пальмовою олією навіть не змінили форми. Ось ще один спосіб перевірити - чи справжнє перед вами морозиво.