На Прикарпатті затоплює могильник з токсичними відходами
Екологічне лихо на Прикарпатті. Там поступово затоплює Домбровський кар'єр, де поховані мільйони тон небезпечної отрути. На думку науковців, це загрожує отруєнням грунтових вод.
Приголомшливе відео з Івано-Франківщини гуляє Інтернетом. Місцеві зафільмували, як вода з річки Сивки потрапляє в кар'єр з відходами хімічного виробництва й наповнює його по самі вінця.
Крім річки, кар'єр з відходами наповнюють ґрунтові води й дощі. Отрута, а її 15 мільйонів тон, вже потрапляє у криниці людей. А як могильника заллє цілком - то все попливе до водойм. Місцеві експерти кажуть - це через те, що велетенської ями з хімікатами ніхто не контролює.
Юрій Садовий, заступник директора Державного науково-дослідного Інституту галургії м. Калуша:
- Тут доведено до абсурду, що наші ресурси нам же створюють проблеми, звичайно, це пов'язано з неправильною організацією роботи, безконтрольністю, безвідповідальністю попередніх працівників, зараз на підприємстві ніхто не працює, було понад тисяча людей, зараз жінка виходить на 2 години раз на тиждень, такий штат підприємства тепер.
Науковці зазначають - кар'єр перетворювали на звалище відходів роками. Якої хімії тут лише немає.
Георгій Лисиченко, директор Інституту геохімії навколишнього середовища:
- Де тут і які складалися відходи, скільки небезпечних місць, важко сказати. Зараз ще є інформація про 2 тони поліаміду, це також небезпечна речовина, також в зоні затоплення лежить.
Місцеві вже звикли жити біля смертельно небезпечного могильника. Міжнародних експертів побачене вразило.
Михаїл Малков, експерт екологічної місії ООН:
- Обнаружены бочки с гексахлорбензолом с характерным запахом, страшно то, что люди без зароботка занимаются добычею черного металлолома.
Експерти заявляють: існує реальна небезпека, що вся ця отрута незабаром попливе Дністром.
Михаїл Малков, експерт екологічної місії ООН:
- Маємо другий Чорнобиль: 10 мільйонів населення, 80 відсотків Молдови, все Придністровьє, Одеська, Івано-Франківська, Хмельницька області, все пітається Дністровською водою.
Саме ці території буде отруєно передусім, якщо відходи потраплять у Дністер. Науковці кажуть - щоб завадити лиху, часу лишилося обмаль.
Георгій Лисиченко, директор Інституту геохімії навколишнього середовища:
- Мій прогноз - при таком витоку через 2-3 місяці ми затопимо отой півострів, де складалися відходи, запинити потік швидко не вдастся.
2010-го року держава надала 50 мільйонів гривень на консервацію кар'єру, та гроші розікрали. Нині на лаві підсудних 5-ро: троє з них - керівники приватної фірми: директор та двоє заступників. І двоє посадовців івано-франківської облдержадміністрації. Їм загрожує до 10 років позбавлення волі. Тепер cитуацію в Калуші називають надзвичайною, державного рівня, і знов шукають гроші на запобігання катастрофі.