Нагадати пароль | Реєстрація
П’ятниця, 16 травня 2025
Найкращі детективи світу

Відео Канал "Новини"

У столиці зруйнували історичний будинок

11 вересня 2013, 23:07
Дата ефіру/події: Середа, 11 вересня 23:07

Замах на історію. У Києві зруйнували черговий старовинний будинок. Цього разу - маєток на Саксаганського, 111. Колись у ньому мешкала родина Михайла Грушевського, а сам перший український президент частенько гостював там.

Марина Борисполець, кореспондентка:

- Те, що стояло протягом століть, знищили за два ні. Будинок, у якому жив Михайло Грушевський, тепер - великі руїни.

Двоповерхівку на Саксаганського, 111 звели у другій половині 19 сторіччя. Тепер тут лише уламок стіни. У цьому маєтку мешкали сестра й мати першого президента України. Сам він часто в них гостював. 

Микола Кучеренко, історик:

- Вони тричі міняли квартиру, поки навесні 1907 року не оселилися ось тут, в помешканні номер два по Маріїнсько-Благовіщенський, 111, і тут вони мешкали майже півтори роки.

Історик Микола Кучеренко біографію Михайла Грушевського вивчає півжиття. Каже, цей маєток багато означає для України. Останні сім років будинок порожній. Ще 2006-го його віддали в оренду. А вже 2007-го Київрада продала... за мільйон гривень. У місцевому ЖЕКу інформацію підтверджують. 

- Він у нас не на балансі, ми його не обслуговуєм, і він у нас не житловий.

- А на балансі у кого він?

- Він у власності. 

- У чиїй?

- ТОВ Аркор.

Приватні господарі згідно зі щитом мали б реконструювати маєток. Та історики лише сумно знизують плечима.

Микола Кучеренко, історик:

- Я особисто оце б реконструкцією не назвав би. По-перше, замість двох поверхів буде три. І вони вже виглядатимуть по-іншому, то це, звичайно, не реконтсрукція, це будівництво нової споруди. Ви ж самі можете порівняти уцілілу частину фасаду і те, що на тому щиті, звичанйо, фасад змінено.

Місцеві мешканці кажуть: на місці маєтку Грушевського тепер буде торговельно-офісний центр. Із забудовниками поспілкуватися не вдалося. Їхні телефони мовчать. 

В управлінні охорони культурних пам'яток розповідають - будинок на Саксаганського не є пам'яткою. Ані архітектурною, ані історичною. Хоча, кажуть, може й варто було його внести до списку. Чому цього не зробили - пояснити годі.

Яків Дехтяр, керівник Управління охорони культурної спадщини Київської міськдержадміністрації:

- Міг би бути внесений, але я би не говорив, що це один із найцікавіших проектів. Буває така ситуація, ну от обєкт дуже цікавий. Ми ходимо біля цього обєкту, вважаємо, що він уже включений до державного реєстру чи до переліку щойно виявлених, а потім раз, щось таке трапляється. Починаєм вивчати питання, а він не був.

Тим часом Шевченківська прокуратура столиці зупинила будь-які роботи на місці старовинного маєтку. Й перевіряє законність дій забудовника.

Коментарі
Ім'я
Поле обов'язкове для заповнення
Текст
Поле обов'язкове для заповнення
Захист
Ви ввели невірний захисний код

Телебачення для всієї родини

Ми використовуємо cookies, щоб проаналізувати та покращити роботу нашого сайту, персоналізувати рекламу. Продовжуючи відвідування сайту, ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності.