Гриби - як поласувати безпечно
Після рясних дощів в Україні настав черговий грибний сезон. А разом із ним з'явилися його сумні супутники - токсичні отруєння та шлунково-кишкові проблеми.
- Лисички, бєлиє, маслята, подберьозовик, подосіновик. Еті самиє, рижики. Короче, от так...
Грибар із 50-річним стажем Петро на лісових делікатесах знається. Чоловік упевнений - ніщо не замінить його перевірений досвідом товар.
- Те грибы, которые продаются в магазинах, вы думаете, они соответсвуют стандарту? Они вирощены на гербицидах, на разных добавках. Вы знаете, шо они туди кидают, шоб он быстрей вырос? А це натуральний гриб, который вырос от природы.
Із продавцем погоджуються його численні клієнти.
- Я всю жизнь собираю. Просто я сейчас не могу уехать на дачу. А так бы я в лесу был. А сынишку надо покормить. Вот и купил грибов.
- Щас треба мясо на базарі оте бояться їсти. Ото ідіть і знімайте. А гриби - не трогайте.
А ось представники вітчизняної санстанції про грибні справи іншої думки.
Олексій Давиденко, керівник відділу державної санепідемстанції України:
- На стихійних ринках купляти гриби дикорослі категорично не рекомендую. Найкращий і найеффективніший метод не отруїтися дикорослими грибами - просто їх не збирати і не вживати в їжу.
Зі слів санлікарів, лише за три літні місяці нинішнього року в Україні з отруєнням грибами потрапили до лікарень двадцятеро людей. Кілька постраждалих придбали небезпечний делікатес саме у випадкових продавців. Ще не забувся й торішній випадок на Волині, де супом із придбаних при дорозі смаколиків ласувала вся родина. Вже надвечір люди були в реанімації - господиня переплутала поганки з печерицями. 6-річний Ярослав зайшов у кому, а невдовзі помер.
Лідія Уяс, лікар-гастроентеролог:
- Дітям до 10 років грибів категорично їсти не можна. Ні супу, ні грибів, нічого. Не спрацьовує ще ферментна система, яка переробляє гриби. Можливо, і старшим до 14 років теж не можна, а до 10 - так точно!
Олексій Давиденко, керівник відділу державної санепідемстанції України:
- Коли з'явилися перші ознаки отруєння - нудота, запаморочення, погіршення самопочуття - необхідно одразу ж звернутися до лікаря. Залишки цих грибів не треба викидати - вони дуже допоможуть під час розслідування данного випадку отруєння.
А ось охочим до самостійного тихого полювання - порада проста: не збирайте грибів, яких не знаєте. А ще не ходіть по них до парків, на поля та до залізниць - знайдені там їстівні капелюшки смертельно небезпечні.
Борис Шейман, головний позаштатний токсиколог МОЗ України:
- Есть маленькая хитрость. Первые симптомы отравления от употребления грибов могут наступить от 6 часов от употребления до 3-х суток. Даже при маленьком подозрении, если симптомы возникли хотя бы у одного, кто сидел за столом - обращаться за помощью надо всем.
Поки постраждалий чекає на швидку - не забудьте ретельно промити йому шлунка.
Борис Шейман, головний позаштатний токсиколог МОЗ України:
- Дать выпить максимальное количество воды подсоленной - ст. ложка поваренной соли на литр воды. После чего надавливанием на корень языка вызвать рвотный рефлекс. Таких манипуляций можно проделать две или три.
Якщо ж ви недосвідчений грибар - просто погуляйте на природі, не наражайте на небезпеку ні себе, ні власну родину.