Відеоігри для розвитку мізку
Американські науковці створили відеоігри для пенсіонерів. Вони запевняють: спеціальні забавки не лише для розваг, а щоб поліпшувати пам'ять і гостроту розуму в людей похилого віку. Кілька тижнів при комп'ютері неабияк змінили самопочуття учасників експерименту.
65-річна Енн Ліндсі хоч і не надто полюбляє комп'ютери й загалом сучасні технології, таки зважилася на відчайдушний крок - і з джойстиком у руках почала тренування.
Енн Ліндсі, учасниця експерименту:
- Мій онук колись вчив мене комп'ютерної грамоти, але бути з пристроєм "на ти" я так і не спромоглася.
Окрім Енн, науковці каліфорнійського університету в місті Сан-Франциско залучили до дослідів півтори сотні волонтерів віком від 20 до 85 років, щоб перевірити, як їхні мізки реагуватимуть на нову цифрову забавку.
Енн Ліндсі, учасниця експерименту:
- Я пишалася собою, коли після цієї гри почала ліпше запам'ятовувати якісь деталі. Немов відродила певні функції в голові, зробила їх чіпкішими та чутливішими.
Зветься гра NeuroRacer. Мовою науки, вона дає змогу піддослідним завдяки вправам реанімувати когнітивні функції мізку та взаємодію між його частинами - пояснюють розробники.
Адам Газзалев, професор Каліфорнійського університету, куратор дослідження:
- Ми ще тестуємо винахід, але вже певні - він стимулює передню частину сірої речовини, активізує процеси в корі й командних центрах, які відповідають за ухвалення рішень, пильнування тощо.
Все, що потрібно - це вправно кермувати віртуальним автом на екрані й натискати на клавіші, які вискакують під час гри. Автори проекту кажуть: їхні піддослідні - немов таксисти, які мусять тримати в голові певні маршрути руху. Власне, у водіїв науковці й запозичили ідею.
Адам Газзалев, професор Каліфорнійського університету, куратор дослідження:
- Ми робили всім учасникам електроенцефалограму до дослідів, під час них і після. Як виявилося, тонус мізків у людей поліпшився.
До того ж за півроку, коли знову посадили пацієнтів грати, результат був сталий. Тобто вони закріпили знання і з часом не втратили здобутих навичок.
Енн Ліндсі, учасниця експерименту:
- Звісно, для нас це тільки початок, але дієвий. Щоб не забували, скажімо, покласти продукти в холодильник, вимкнути праску, вчасно вжити ліки тощо. Я впевнена: ми ще хизуватимемося геймерською майстерністю перед молоддю.
Забавку, завдяки якій група піддослідних буквально помолоділа, вдосконалюватимуть і далі. Адже активізувати мозок і натренувати його - так само просто, як натискати клавіші на екрані комп'ютера - запевняють учасники програми.