Перша допомога - як не зашкодити
Небезпечна допомога. Далеко не кожен володіє медичними знаннями, щоб в екстремальній ситуації дійсно зарадити постраждалому. Як уникнути фатальних помилок?
Жінка з маленьким хлопчиком намагається перебігти дорогу, та потрапляє просто під колеса. Водій не встиг загальмувати, й дитина опинилася між мамою та автівкою. За мить кермувальник кидається до малого, бере його на руки. Медики одностайні - такі дії могли ще більше нашкодити покаліченому хлопчикові.
Олександр Звягинцев, лікар:
- Ви повинні дізнатися, що сталося. Попередньо оглянути його очима, подивитися, чи він лежить у правильній формі, чи руки-ноги в правильній формі.
Ще один приклад: автівка врізалася в електроопору. Та перш ніж кидатися на допомогу, потрібно пам'ятати - обірвані дроти можуть вразити струмом ще до того, як ви дістанетеся постраждалих.
Вікторія Рубан, керівник відділу управління держслужби з надзвичайних ситуацій у Київській області:
- Перш за все ви повинні визначитись, чи немає загрози вам самому і не стане ваша допомога тільки більш шкідливою тому ж потерпілому.
Лікарі розповідають: часто люди не мають елементарних навиків надання першої допомоги. Приміром, що ми, зазвичай, робимо, коли поруч хтось вдавився й задихається? Щосили стукаємо по спині. І це помилка.
Олександр Звягинцев, лікар:
- Охоплюєте потерпілого і питаєтесь стиснути, таким чином, щоб стиснути ось тута, і стиснути внизу ребер. Создається тиск в легенях, повітря все одно ж там знаходиться, создається тиск і цей предмет повинен вилетіти з ротової порожнини чи з трахеї.
Ще один хибний стереотип: людині, в якої стався епілептичний напад, треба засунути до рота щось цупке. Скажімо, виделку чи ручку, аби бідолаха не відкусив собі язика й не задихнувся. Але такі дії можуть зашкодити хворому.
Олександр Звягинцев, лікар:
- Потерпілого треба перевернути на бік, коли потерпілий буде лежати на любому боці, він язик не заглотне і повітря буде поступати вільно. Але ви повинні, якщо ви один, то ви повинні сісти на потерпілого на одне з плечей, затиснути його і тримати голову, щоб він не ударявся головою.
Таких помилкових стереотипів десятки. Тож, допомагайте постраждалим лише тоді, коли ви впевнені, що не нашкодите.