Нагадати пароль | Реєстрація
Субота, 17 травня 2025
Найкращі детективи світу

Відео Канал "Новини"

Чим Ленін важливіший за інші пам'ятки архітектури?

10 грудня 2013, 01:04
Дата ефіру/події: Вівторок, 10 грудня 01:04

Знищення пам'ятника Леніну спричинило бурхливу реакцію в суспільстві. Чимало українців засудили такі дії, а правоохоронці одразу розпочали кримінальне провадження. Варто зазначити, що в Києві щороку руйнують історичні й культурні пам'ятки. Втім, ці факти не викликають активної реакції чиновників.

Знесення пам'ятника вождеві в Києві сколихнуло громадськість. Багатьох українців і навіть чужоземних політиків цей акт вандалізму обурив.

Наталія Калиновська, помічник керівника Шевченківського РУ міліції м. Києва:

- Було розпочате кримінальне провадження за статтею 104 - це масові заворушення, санкція данної статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від пяти до восьми років.

Поки що за знищення монумента до відповідальності нікого не притягли. Утім, це можливо. Хоча скульптуру вождя ще кілька років тому  видалили з реєстру пам'ятників, які має охороняти держава.

***
А ось будівлі, які зруйнували попри те, що їх охороняв закон. 2012 не стало трьох будинків на головній туристичній вулиці Києва - Андріївському узвозі. Їх знесли величезні екскаватори. Проти виступили не лише мешканці столиці, а й уся країна. Тоді заметушилися й чиновники, мовляв, сном і духом не знають - хто дав дозволи на знищення.

Яків Дехтяр, керівник Головного управління охорони культурної спадщини КМДА:

- Андріївський узвіз було внесено як пам'ятку місцевого значення і, звичайно, це ненормальне явище, коли на пам'ятці проводяться роботи, а органи культурної спадщини про це не повідомлені.

Та з цього приводу ніхто нікого до кримінальної відповідальності не притягав.

***
Так само нахабно знищено пам'ятку архітектури на Мельникова 51. Охайну двоповерхівку у стилі модерн зруйнували швидко. Попри те, що з 2008 року будівля була на державному обліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини.

***
А це будинок на вулиці Саксаганського, 111. Його зруйнували восени вже 2013. Колись у ньому мешкала родина Михайла Грушевського, а сам перший український президент частенько гостював тут. 2007-го Київрада продала споруду за мільйон гривень. Приватні господарі мали б реконструювати маєток. Та історики лише сумно знизують плечима.

Микола Кучеренко, історик:

- Я особисто оце б реконструкцією не назвав би. По-перше, замість двох поверхів буде три. І вони вже виглядатимуть по-іншому, то це, звичайно, не реконтсрукція, це будівництво нової споруди. Ви ж самі можете порівняти уцілілу частину фасаду і те, що на тому щиті, звичанйо, фасад змінено.

В управлінні охорони культурної спадщини розповідають - понад сторічний будинок на Саксаганського не є пам'яткою. Ані архітектурною, ані історичною. Хоча, кажуть, може й варто було його внести до списку. Чому цього не зробили - пояснити годі.

Марина Борисполець, кореспондентка:

- Це - проспект Перемоги, 8. Ще кілька місяців тому на цьому місці стояв будинок. Якого звели ще на початку 20 століття. І, за словами фахівців, був останньою історичною забудовою у цьому кварталі. На травневі свята цьогоріч будинок знесли.

Чому ж усіх так схвилювала доля монумента, натомість нікого не турбує знесення архітектурних пам'яток - питання відкрите. Чому кримінальні провадження порушують вибірково, а не проти кожного, хто руйнує обличчя Києва - також не зрозуміло.

Коментарі
Ім'я
Поле обов'язкове для заповнення
Текст
Поле обов'язкове для заповнення
Захист
Ви ввели невірний захисний код

Телебачення для всієї родини

Ми використовуємо cookies, щоб проаналізувати та покращити роботу нашого сайту, персоналізувати рекламу. Продовжуючи відвідування сайту, ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності.