Як вберегтися від обмороження
В Україну прийшов арктичний холод. І найближчими днями морози лише дужчатимуть. Так, на сході стовпчики термометра опустяться до мінус 33-ох вночі і 27-ми вдень. В інших реґіонах буде тепліше, але лише на кілька градусів.
Нинішні мінус двадцять найближчими днями здаватимуться не такими вже й холодними. Синоптики прогнозують до мінус тридцяти трьох. Ольга продає на вулиці пиріжки. Каже, крижаний подих зими вже добре відчуває.
- Тяжело.
- Як ви зігріваєтеся?
- Стою, танцюю.
Не легше працювати в морози й водієві трамвая Володимиру. Чоловік скаржиться: за зміну, а це вісім годин, німіють від холоду і руки, й ноги. Адже старі металеві вагони тепла взагалі не тримають.
- Вагони нові - менше дирок, менше дує.
- А тут багато дирок?
- А тут шо є, он воно дує. Єслі буде тридцять - буде холодно. Тепла мало, холодні вагони, короче.
А ось на головній площі країни - Майдані незалежності - люди і вдень і вночі гріються біля імпровізованих грубок. А ті мітинґувальники, які стоять на барикадах, мають свої секрети збереження тепла. На ноги намотують газети, або ж підкладають у чоботи й рукавиці маленькі грілки - мішечки, наповнені гірчицею.
- А що це таке?
- Грілочка, попробуйте.
- І це її в руку береш? А що там всередині цієї грілки?
- А ми не знаємо. Гірчиця, я думаю, гірчиця, от і тепленько, бачите, зовсім тепло.
- Газетою, правда, обмотав один носок і другий - і всьо!
Аби не потрапити у крижані обійми морозів, фахівці дають кілька порад. Перша й найголовніша - зимовий одяг і взуття мають бути просторими й теплими, і що більше шарів вбрання, то ліпше. Не бажано носити в руках тяжких пакунків. Вони стискають судини, а отже, пришвидшують замерзання. І ще - є нагода відмовитися від шкідливих звичок, бо куріння зменшує периферійну циркуляцію крові, тому кінцівки й холонуть. А славетні сто грамів за мінусової температури - справжні вбивці. Вони дають псевдо-відчуття зігрівання, насправді ж людина замерзає в рази швидше. Щоб безболісно пережити льодовиковий період, їжте більше риби та яблук, що багаті йодом. І змащуйте шкіру жирними кремами. Дітей не слід виводити надвір, коли температура знизилася до мінус вісімнадцяти.
Костянтин Єлиневський, лікар-педіатр:
- В этом случае подвержен ребёнок риску получения всевозможных холодовых травм, может быть и общее ознобление организма, особенно, если повышенная влажность. Это может быть и отморожение конечностей. Несмотря на то, что ребёнок тепло одет.
Якщо ж ви все ж таки відчули, що обморозили шкіру - в жодному разі не біжіть одразу під гарячий душ й не вживайте таких напоїв.
Вікторія Рубан, керівник відділу ГУ Держслужби з надзвичайних ситуацій у Київській області:
- Ні в якому разі не можна кінцівки під гарячу воду. По-перше, температуру повинні повишати поступово. Якщо є можливість руки притуліть до чогось негарячого, чи під воду кімнатної температури, і вже потім повишайте температуру води.
Якщо ж вам все-таки не вдалося уникнути обмороження і на шкірі з'явилися пухирі чи синюшність, викликайте "швидку". Самолікування може тільки зашкодити.