Реакція світу на події в Україні
Перемовини керівників МЗС Веймарської трійки тривали з Януковичем усю ніч проти п'ятниці і врешті угоду про врегулювання політичної ситуації в Україні підписано. Втім посланець російського президента Володимир Лукін, який також був присутній на зустрічі, відмовився підписувати документ. Тим часом ЄС працює над санкціями, які були запроваджені в четвер. До чорного списку потраплять силовики, чиновники та олігархи, котрі підтримували дії режиму Януковича.
Міністри закордонних справ Франції, Польщі й Німеччини вважають угоду щодо подолання кризової ситуації у країні, яку підписали сьогодні лідери опозиції з президентом Віктором Януковичем, добрим компромісом для України, який відкриває шлях до реформи і до Європи. Тим часом Рада ЄС почала складати перелік осіб, щодо яких застосує санкції за насильство.
Кетрин Ештон, верховний представник ЄС із зовнішньої політики:
- Ми вирішили терміново застосувати адресні санкції. Також зупинимо експорт спорядження для внутрішніх репресій. Відповідні органи ЄС зроблять це негайно. Ці дії є відповіддю на ситуацію в Україні.
Вільям Хейг, міністр закордонних справ Великої Британії:
- Європейський Союз, і зокрема політиків у Великій Британії шокували невинні смерті і події за останні 48 годин. Закликаємо всіх учасників відвернутися від насильства, але деякі люди несуть відповідальність за нього, і тому ми вирішили вжити заходів - передусім заборонити видавання віз і заморозити активи винних осіб. Масштаби реалізації залежатимуть від розвитку подій.
Уряд США також попередив українських чиновників про міжнародну відповідальність за трагедію в Києві. Відповідну заяву Вашингтону оприлюднив держсекретар Джон Керрі.
"Народ України заслуговує значно ліпшого, ніж безглуздої смерті і страждання на вулицях одного з найбільших міст Європи" - заявив політик. Білий дім вже запровадив санкції щодо винних високопосадовців. Своєю чергою Москва розкритикувала заходи ЄС та США проти української влади.
Олександр Лукашевич, представник МЗС Росії:
- Только ООН уполномочен принимать и реализовывать реструктивные меры в отношении государств.
Натомість генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен засудив кровопролиття в Україні й заявив про відповідальність українського уряду за застосування сили для подолання кризи.
Андерс Фог Расмуссен, генеральний секретар НАТО:
- Ми бачимо, що демократія у великій небезпеці сьогодні в наших сусідів, і всі глибоко занепокоєні. Єдиний спосіб просування вперед - це діалог, тому ми підтримуємо всі зусилля, спрямовані на пошуки мирного розв'язання.
Європейські політики закликають провести ретельне розслідування подій в Україні і притягти винних до відповідальності. Вони можуть постати перед міжнародним правосуддям.
Франс Тіммерманс, міністр закордонних справ Нідерландів:
- Янукович у будь-якому випадку несе відповідальність за надмірне застосування сили з боку міліції і правоохоронних органів проти мирних демонстрантів.
Європарламент вже вніс до порядку денного українське питання з подальшим ухваленням відповідної резолюції. Вихідними до Києва вирушить його делегація для зустрічі з депутатами Верховної Ради.