Як подолати здирництво
Україна корумпована. 500 мільярдів гривень за чотири роки не потрапило в державний бюджет, а осіло в кишенях хабарників. Федерація роботодавців оголошує бій хапким посадовцям.
- Цій людини ми давали кожен місяць по 250 доларів. Кожен місяць! Це за рік ми давали йому джип!
Отак працівники центрального продовольчого базару Івано-Франківська пікетували дирекцію наприкінці лютого. Підприємцям вже не сила терпіти побори. Ще й в ультимативній формі.
- До тебе зайдуть. Зайшли, забрали хлопці. Всьо як положено. Ну поняли, да? Отак схема працює.
Керівник базару правди не приховував - мовляв, хабарник. А ось і статистика поборів, записана на дошці просто в його кабінеті. Ситуація аналогічна по всій Україні, кажуть експерти. І називають приголомшливі обсяги корупції - за чотири роки це 500 мільярдів гривень.
Дмитро Олійник, заступник голови Федерації роботодавців України:
- Наприклад, це 12 бюджетів Міноборони, це 7 річних бюджетів Міносвіти, 25 бюджетів МОЗ.
А ось і список головних хабарників, який вражає - це суди, правоохоронні й контрольні органи, митниця, податкова, держзакупівлі. У кишенях чиновників відомств тільки за 2013-й рік осіло 180 мільярдів гривень.
Олександр Соколовський, президент Всеукраїнського об'єднання роботодавців легкої промисловості:
- У нас при налогообложении достаточно щадящем официальном вот эта неофициальная составляющая убивает все, все и вся. Контролирующих структуры, как можно бороться? Как может быть наша продукция конкурентноспособна?
Як працюють корупційні схеми - розповідає юристка столичного підприємства. Воно виготовляло й торгувало текстилем, працювало 150 людей, податки платили справно. Аж певного дня:
Марина Берт, юрист текстильної компанії:
- В 2012 году была проведена плановая проверка налоговой службой и предложена энная сумма взятки, дабы не было акта негативного проверки, предприятие отказалось платить сумму взятки, в связи с чем был вынесен акт и уведомление налогового решения на 9,5 млн. грн.
Далі була тривала судова тяганина, підприємство доводило, що штраф - липовий. І довело! Та наступного року історія повторилася - або хабар на майже сто тисяч доларів, або стягнення знову на мільйони гривень. Зрештою довелося закритися.
Марина Берт, юрист текстильної компанії:
- На белое сказано черное, на черное белое, выносится решение в суде, которое повторяет по сути акт, наши доказательства, которые мы показываем, не рассматриваются вообще!
Федерація роботодавців України оголосила війну корупції. Серед першочергових заходів називають спрощення податкового законодавства.
Олег Боярин, голова Федерації роботодавців автомобільної галузі:
- НДС - самый коррупционный налог, самый! Должно быть 3, максимум 5 внутренних налогов, законодательство должно быть на 5 страницах, ученик 5-го класса должен спокойно посчитать налоги. Это означает, что каждый предприниматель сможет сделать то же самое.
А далі вимагають змінити все законодавство, що містить корупційну складову. Мають свої пропозиції, ось, приміром, стосовно державних закупівель.
Дмитро Олійник, заступник голови Федерації роботодавців України:
- Це і ліквідація ганебного формату одного учасника в постачанні послуг і товарів, це і моніторинг цін, це і персональна відповідальність голови комісії та членів, які приймають рішення, включаючи карну відповідальність.
Найголовніше кажуть - про хабарі більше не мовчатимуть. Здирникам з їхніми корупційними схемами погрожують максимальним розголосом.