Що доповіли очільники правоохоронців про дії Беркуту на Майдані
Троє заарештованих і 9-ро підозрюваних у масовому розстрілі людей на Майдані в період з 18-го по 20-те лютого. Такі перші висновки розслідування тих подій. Про снайперів деталей поки не розповідають, бо ще з'ясовують.
Біля клубу Кабміну, де мають виступати очільники силових відомств, людно. Тут представники кількох сотень Майдану. Багато з них були в гущі подій з 18-го по 20-те лютого й вижили.
- Були, приймали, чули.
Нині прийшли почути добрі новини про перебіг розслідувань.
- Немає нічого таємного, що не стало явним, я думаю, що воно знайдеться.
Доповідь про перебіг розслідування масових вбивств людей на Майдані Генеральний прокурор України починає з досягнення - про перші затримання.
Олег Махницький, генеральний прокурор України:
- Затримано, на сьогодні із ними провадяться слідчі дії, 12 співробітників Беркуту, це спеціального роти підрозділу, натепер 3-х з них офіційно затримано.
Ось ці кадри, які облетіли весь світ. На них співробітники спеціальної роти Беркуту, котрі вели прицільний вогонь по мітинґувальниках. Місце їхньої дислокації - площа біля Жовтневого Палацу. Бійці в чорній уніформі, з жовтими пов'язками. В МВС кажуть - від куль з цього напряму загинуло щонайменше 17-ро активістів.
Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України:
- При экспертизе оружия мы видим, что из одного из автоматов, прошедшего экспертизу, убито 8 человек.
А ось про роботу снайперів в ці дні силовики розповідають небагато. Детально поточнюють місця їхньої дислокації тільки 18-го лютого, коли колишній голова СБУ Олександр Якименко дав старт так званій Антитерористичній операції.
Валентин Наливайченко, голова Служби безпеки України:
- Саме 18 лютого о 23-й годині злочинний наказ Якименка почали виконувати і СБУ. Спланована АТО - фактично організація вбивства людей - здійснювалася за керівництво колишнього президента Януковича.
Дві групи по семеро снайперів розташувалися на двох будівлях - на даху Укрпрофспілок на Хрещатику й житловому будинку на вулиці Костельній. Вони прикривали колег, що пішли у штаб Майдану.
Олена Ткаченко, кореспондентка:
- Потужний десант спецпідрозділу Альфа - 108 людей, озброєних до зубів автоматами Калашникова та снайперськими гвинтівками, 18 лютого розпочали штурм Будинку профспілок, йшли з даху поверхами нижче, утім, їх зупинило полум'я.
Олег Махницький, генеральний прокурор України:
- Слідством перевіряється версія причини підпалу Будинку профспілок, такі причини обумовлені діями спецпідрозділа Альфа, ця версія є основною.
Це далеко не остаточні висновки розслідувань лютневих подій на Майдані. Правоохоронці і досі детально не розповідають про події 20-го числа, коли десятки людей загинули від снайперських куль. Кажуть - більшість убивць, можливо, у Криму.
Олег Махницький, генеральний прокурор України:
- Встановлені снайпера - де вони знаходилися, і частина ще відпрацьовується. На сьогодні повну кількість - скільки було задіяні, це є передчасно. Не тільки брали участь спіцпідрозділи МВС та СБУ, також досліджуються ще й інші.
Як от співробітники ФСБ Росії. Відомо, що вони діяли в Україні у грудні й січні, допомагали тодішньому очільникові СБУ планувати Антитерористичну операцію. Тут помічники були у великій пошані.
Валентин Наливайченко, голова Служби безпеки України:
- Проведений був урядовий зв'язок, сам Якименко неодноразово приїджав на доповідь до цих груп, я не помилився - на доповідь!
Тепер нинішній очільник СБУ вимагає від російських колег пояснень - які саме працівники ФСБ тут були й що робили. А також звітів - про так звану гуманітарну допомогу. Відомо, що наприкінці січня на летовищах Гостомеля і Жулян приземлялися літаки з Росії, на облавку яких було більше 5 тон спецзасобів - зброї та гранат.