На річках - нерест, браконьєри, екологи та рибоохорона
Весняний період - час нересту. На водоймах - пожвавлення браконьєрів. Риба стає легкою здобиччю. Екологи щоденно патрулюють водойми.
Рейд розпочинається на річці Ірші, перша зупинка - Новоборівське водосховище. Тут і перші порушники. Чоловіки пересуваються човном, а вже це заборонено всім, окрім спеціальних служб. Браконьєри спочатку щиро дивуються, потім намагаються залагодити проблему, але екологи - невблаганні. Штраф за кожну рибину, за перебування на воді і незаконний промисел. Хлопцям доводиться витягати невода і прямувати до берега, щоб порахувати вилов.
- Добрий день, хлопці.
- Доброго дня.
- Глуши двігатєль. Державна екологічна інспекція. Шо це ви робите, рєбяткі? Витягуйте, витягуйте сітки. Витягуйте.
- Та ми більше не будем. Може, ми якось домовимось, хлопці.? Ми вам рибу і сітки віддамо.
- Шановні, ви порушили 85 статтю адмінкодека частина 4та. Грубе порушення рибальства.
Не на камеру чоловіки кажуть: лише годину тому занурили стометрового невода, сподівалися впіймати кілька рибин на вечірню юшку. Бо один з них щойно приїхав в гості до іншого, й увечері друзі мали гарно відпочити. Та юшка видалася недешева.
Юрій Литвин, старший державний інспектор охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області:
- Сто п'ятдесят. Сто п'ятдесят по 85 гривень - і 1, 2, 3, тринадцять, чотирнадцять по сімнадцять гривень. Ну зараз будем рахувать.
- Тобто десь десять тисяч гривень за один вихід на воду?
- Ну да.
Екологи ж кажуть, що з першого квітня розпочався нерестовий період, і є певні правила, яких повинні дотримуватися всі рибалки. Наприклад, нині можна ловити однією вудкою і лише з берега. Сітками - суворо заборонено.
Віктор Радушинський, державний інспектор охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області:
- Дозволяється ловити однією поплавковою вудочкою з берега. Пересування на катерах, на лодках, на будь-яких плавзасобах заборонено. Дозволяється тільки спеціальним органам. Рибоохороні, екологічній інспекції.
А це ще одне водосховище - Малинське, його площа майже тисячу гектарів. Діставшись туди на світанку, знову почали чекати браконьєрів. Утім, окрім поодиноких рибалок, котрі за всіма правилами тримали в руках лише по одній вудці, нікого нема. Аж ось і порушники.
Цією сіткою, складеною з кількох стометрових, браконьєри перегатили всю водойму. Від берега до берега - майже шість сотень метрів. Таких неводів витягли чотири - зі щуками, судаками, окунями, лящами і навіть раками. Ще живих - відпускали, але було й багато мертвої риби. На всю цю здобич ми запрошуємо подивитися місцевих рибалок. Вони неприховано обурилися.
- Все гине. Нині молодь. Це ж не доросла риба. Молодь.
Олександр, рибалка:
- Ми самі в цьому заінтєрісовані. Шоб були покльовкі, шоб цю рибу, наоборот, розмножали, а не таким образом, шоб перегородить і все. Оце улов за ранок. Ну по сравнєнію з тим, шо ви зловили, то нам треба просидіть місяць.
Усю вилучену рибу екологи віддають у неподалік розташований монастир. Сітки ж, за рішенням суду, згодом знищать. Захисники природи кажуть - такі рейди річками влаштовуватимуть регулярно. Тож людей, які мають намір незаконно рибалити, застерігають - за щедрий вилов чи смачну юшку вони можуть заплатити величезний штраф.