Нагадати пароль | Реєстрація
Середа, 14 травня 2025
Найкращі детективи світу

Відео Канал "Новини"

Катастрофічна повінь на Балканах

21 травня 2014, 14:02
Дата ефіру/події: Середа, 21 травня 14:02

Внаслідок рекордних повеней на Балканах загинули вже до півсотні людей. Ситуація досі критична: рятувальники остерігаються мін, що залишилися після Боснійської війни, а медики застерігають про можливі епідемії.

Тисячі знедолених сербів з жахом згадують події останніх днів. Вони втратили все і не мають, де жити.

Ізавета Анд'єлкович, мешканка м. Обреновац:

- Складалося враження, що хтось витягнув якогось велетенського корка. Ріки каламутної, брудної води ринули вулицями. Вони вкривали все, під товщею були цілі будинки. Звуки нагадували водоспади.

Цветин Михайович, мешканець м. Обреновац:

- Пам'ятаю, 1991-го, коли Обреновац востаннє затопило, в моєму будинку рівень води піднявся на 10 сантиметрів. Нині - на понад 2,5 метри! Про масштаби трагедії годі казати.

Більджана Радованович, мешканка м. Обреновац:

- Все пішло під воду, всі наші будинки. Я оптимістка. Сподіваюся, нас не кинуть напризволяще. Адже йти нікуди.

Волонтери намагаються зарадити мешканцям тимчасових притулків. Їх годують, забезпечують найпотрібнішим, надають психологічну допомогу, міряють тиск і поновлюють втрачені документи.

Драголюб Коцович, член бригади рятувальників:

- Я пишаюся нашим юним поколінням. Чимало хлопців і дівчат, котрі зголосилися бути волонтерами, не сплять уже кілька діб. З усієї країни молодь їде сюди, щоб допомогти тим, хто віч-на-віч із великою водою. Нація неабияк згуртувалася. Адже це наше спільне лихо.

Окрім сербської громадськості, відгукнулася й надала гуманітарну допомогу Балканам світова спільнота. Літаки невпинно доправляють провізію, водяні помпи, генератори, рятувальні човни та навіть гелікоптери - для моніторингу затоплених земель. Чимало реґіонів відрізані від цивілізації. Дістатися туди можна лише повітрям. Медики кажуть - через загрозу виникнення епідемій гаяти часу не слід.

Рекордне, наймасштабніше за останні 120 років водопілля, нагадаю, завдає шкоди сербам від минулого тижня. Екстрені служби продовжують цілодобово діставатися бранців та укріплювати дамби біля берегів Сави й Дунаю. Кажуть, жертв уже десятки.

- Сподіваюся, мішки врятують від подальшого підтоплення та втримають Саву.

Чи не весь центр Сербії нині знеструмлений. До того ж рятувальники побоюються зсувів ґрунту і вибухів мін, які залишилися на цих територіях після Боснійської війни. До відпомповування води залучають і саперів. Окрім того, посилено охороняють шахти та промислові об'єкти, з поміж яких - найбільша теплова електростанція країни "Никола Тесла". Її відмежовують 5-кілометровим ровом.

Іван Савич, мер м. Костолац:

- Ситуація вкрай небезпечна. Вода підступна і може дуже швидко досягти цих земель. Тому ми рятуємо і людей, і техніку.

Хоч завданих стихією збитків ще не підрахували, влада каже - їх на сотні мільйонів доларів.

Напередодні за загиблих і постраждалих через повені європейців та тих, хто з дня на день віч-на-віч зустрінеться з великою водою, помолився папа римський Франциск. Синоптики застерігають: услід за Сербією, Боснією та Гецеговиною й Хорватією підтопить центр Європи. Передусім, Австрію, Польщу та Словенію. З огляду на ситуацію вітчизняне МНС закликало українців тимчасово утриматися від мандрівок на Балкани.

Коментарі
Ім'я
Поле обов'язкове для заповнення
Текст
Поле обов'язкове для заповнення
Захист
Ви ввели невірний захисний код

Телебачення для всієї родини

Ми використовуємо cookies, щоб проаналізувати та покращити роботу нашого сайту, персоналізувати рекламу. Продовжуючи відвідування сайту, ви надаєте згоду на використання cookies та погоджуєтесь з Політикою конфіденційності.