Родина загиблого мобілізованого потребує розслідування
24-річний хлопець загинув у військовій частині в Кіровограді. За кілька днів він мав їхати на Донбас у зону АТО. В прокуратурі кажуть - юнак скоїв самогубство: стрибнув з другого поверху. Втім, рідні вояка переконані - його вбили.
У листопаді Віталію, мешканцеві полтавського села Яресьок, мало виповнитися 25. Він - одна дитина в матері. Та коли викликали до військкомату, не ховався. Мобілізували хлопця на початку вересня до Чугуєва, а за кілька днів повернули додому. Парубок відмовився підписувати документи, що їде в зону АТО добровольцем. За кілька день його знову викликали й відрядили вже до Кіровограда - в 42-й батальйон територіальної оборони. Звідти юнак повідомив маму, що за кілька діб вирушить на Донбас. Втім, і тут його змушували.
Любов Дмитренко, мати загиблого:
- Началися від сина дзвінки, що на нього робили натиск керівництво, заставляли його підписувати акти про вступ добровольцем в АТО.
Бронежилета й шолома для Віталія знайшли рідні. Втім, передати до частини не встигали, хлопця з дня на день мали відрядити на схід. Тому мати зателефонувала керівництву частини й зауважила, що відправляти в зону бойових дій солдата без амуніції не мають права.
Любов Дмитренко, мати загиблого:
- На що він відповів російською мовою: я из твого сына сделаю настоящего солдата. Чтобы не был сопляком. 0 14 годині дня зателефонував мій син і сказав: все те, що ти сказала керівництву, поверулося проти мене, тепер уб'ють тебе і мене. Я сказала - синочок, не може такого бути.
За півгодини в жінки була остання розмова з сином.
Любов Дмитренко, мати загиблого:
- Він находився в казармі, я чула голос командира взводу його, і скільки-то там чоловік, які, як ворони, кружили над моєю дитиною, сказали - хватай його за шию, а він каже - не підходьте до мене, каже, мамочка, прощавай…
Далі жінка чула сварки й удари. Потім зв'язок урвався. А вже за кілька годин її повідомили, що син вистрибнув з вікна другого поверху та дістав смертельних травм.
Владислав Карпенко, двоюрідний брат загиблого:
- В довідкі записано, що був забій головного мозку, перелом основи та склепіння черепа, також падіння з будинку. І також був крововилив у мозок. У військовій частині дуже наполягали, в обласній, щоб ми забрали тіло, а потім їхали до слідчого.
Втім, родина вирішила - хлопця поховає лише після того, як отримає результати судово-медичної експертизи. За фактом смерті солдата розпочате кримінальне провадження. Перебіг слідства контролює військова прокуратура.
Андрій Веліксар, військовий прокурор м. Кіровограда:
- Є попередня версія, що це було самогубство, і на разі будь-яких доказів позбавлення життя шляхом насильства відсутні. Це виходячи з показів свідків, очевидців, які були присутні. Судово-медична експертиза проводиться на даний час.
- Розтин може змінити версію?
- Дійсно, може.
Одна із версій слідства - хлопець мав проблеми з психікою - дещо дивна. Адже він вже відбував військову службу та проходив медкомісію під час мобілізації.
Едуард Бородай, в.о. заступника керівника Полтавського обласного військового комісаріату:
- Там біля восьми і більше фахівців, якщо потрібно - залучається більше. Єсть психіатр, є психолог, всі лікарі, які потрібні. Придатний чи непридатний за станом здоров'я - визначає лікарська комісія, це не є формальністю.
Родина ж загиблого домагатиметься, щоб прокуратура не лише з'ясувала причини смерті хлопця, а й покарала тих військових, котрі змушують мобілізованих іти в зону бойових дій добровольцями. А отже - відмовлятися від усіх пільг у разі поранення чи загибелі.