Загадкова кар'єра сумського правоохоронця
З правоохоронців - у хабарники, а звідти - в командири. На Сумщині співробітника відділу з боротьби з економічними злочинами ганебно звільнили через корупцію. Втім, уже за рік на хвилі патріотичної мобілізації спритник обійняв посаду заступника командира спецбатальйону. Та відзначився знов: коли всі вояки вирушили в зону бойових дій, цей примудрився залишитися вдома.
Пан Василь - фермер із Сумщини. Своє господарство почав розвивати майже 15 років тому. Каже - завжди було важко, бо помічників мало, а от заздрісників - хоч греблю гати. Але що таке справжнє нахабство, він зрозумів, як одного разу зіткнувся з новопризначеним співробітником білопільської міліції Іваном Філіповим.
Василь Турчин, приватний підприємець:
- Перший раз брав там коньяки, конфети, тоді просив зерна машину, машина зерна на той час - це тисяча доларів стоїла.
У фінансовому зашморгу міліціянт тримав підприємців по всьому Білопільському району. Розповідають - хабарник не гребував нічим: вимагав м'ясо, алкоголь, каву, запчастини й пальне до авто. А найчастіше брав гроші.
Підприємець:
- Я за всю жизнь не видел такого наглого, просто наглого. Филипов три раза приезжал ко мне, он требовал тысячу гривен в месяц, как бы занимаюсь чем-то непонятным, угрожал обыском, Филипов говорил, что если ты будеш платить, можешь, в принципе, заниматься чем хочешь, как хочешь, я тебя буду прикрывать.
Навіть колишні колеги Філіпова досі здригаються від його зухвалості й цинізму.
- В нього в глазах одні гроші світилися.
Кажуть - усі напрацювання підлеглих він використовував лише для власного збагачення.
- Він доповідав, що подальша перевірка припиняється, оскільки не вбачається ознак кримінального злочину. Керівництво йому довіряло. Ми дізнавались через деякий час, що він отримував грошові кошти за припинення подальшої перевірки.
Розповідають, як на попередньому місці роботи - в сусідньому районі - підприємці ледь не влаштували самосуд над нечистим на руку правоохоронцем. Тоді керівництво відреагувало специфічно - його просто перевели до іншого міста. Там майже рік господарники терпіли побори з боку борця з економічною злочинністю.
Василь Турчин, приватний підприємець:
- Я його просив - остав мене в покої, дойшло до того, шо давай гроши в місяць, плати фіксірованний, я кажу, дак я ж налог плачу, вони кажуть, кроме налога, шоб тебе ніхто не трогав, шоб ми не направляли, будеш мені платить, ну тоді ж нерви здали, прийшлося прибігти к нашому правосудію.
Постановою суду Івана Філіпова визнали хабарником і звільнили з міліції. Минув рік. Події на Майдані, потім - неоголошена війна на Сході України. З добровольців у Сумах сформували спеціальний міліційний батальйон, і до його лав, причому на керівну посаду, потрапляє сумнозвісний екс-міліціянт. У серпні воїни відправляються в самісіньке пекло боїв. Але не він.
Іван Філіпов, командир батальйону "Суми"
- Вы заступник командира батальйона Сумы, правильно?
- Правильно.
- И вы единственный, кто остался в Сумах? Ну, из командующего состава?
- Да, да.
Подальша розмова із заступником командира не склалася. За поясненнями з офіційним запитом ми звернулися до керівництва обласної міліції. Як хабарник опинився серед командирів і як примудрився залишитися вдома, коли товариші вирушили на передову? Відповіді на ці питання в сумському управлінні МВС не змогли сформулювати й за 6 днів.