Хто врятує українських моряків?
Палива на чотири дні, води на п'ять, а вентиляцію заливає дощ. Українські моряки застрягли біля берегів Індонезії. 40 чоловіків та одна жінка, команда судна Оушн Гранд, п'ять місяців не можуть отримати зарплат і повернутися на Батьківщину. Ще в липні власник наказав відігнати транспорт на якірну стоянку, а сам зник.
П'ять місяців у жахливих умовах. Температура майже п'ятдесят за Цельсієм, сон на розпеченій палубі, погана їжа та вода. Ще навесні судно Оушен гранд працювало як казино у водах Сингапуру. У липні замість подовження документів на експлуатацію транспорта та його ремонт, власник наказав відігнати плавзасіб на якірну стоянку до Індонезії. Відтоді про моряків забули. Згадали через чотири місяці, коли команда виклала в Інтернет сигнал СОС.
Леонід Коляденко, капітан судна Ocean Grand:
- Начались проблемы со здоровьем. Несколько членов экипажа попали в госпиталь. А один из них - в реанимацию.
Третій механік Микола Браславський розповідає: здоров'я членів екіпажу погіршується. Передусім, через погане харчування. Після відео звернення капітана на судно привезли воду. Але її лишилося на п'ять діб.
Микола Бреславський, механік судна Ocean Grand:
- Остатки, они немножко нехорошего качества. Вода коричневого цвета. По еде: еду привозят с берега уже готовую: с тараканами местными, мухами. Так что идет в пищу все.
Ситуація загострилася з початком сезону дощів. Злива затопила вентиляцію судна. Велика кількість води потрапила в машинну залу.
Микола Бреславський, механік судна Ocean Grand:
- Залила шахты и стала выливаться через все возможные щели. Запустить не могли вентиляторы, потому что вода этому препятствовала. Поскольку сливать грязную воду некуда, мы заказали баржу, а она не пришла.
Воду з машинного відсіку злити в океан не можуть. Це призведе до екологічної катастрофи. Команда з острахом чекає на нову зливу. Крім того, через дужий вітер судно може зірвати з якоря. Нині справу взяли на контроль Міністерство закордонних справ України, міжнародна профспілка моряків. Екіпажу вже привезли документи з візами. А головне - паливо.
Євген Перебийніс, речник МЗС України:
- Терміни легального перебування команди наших громадян в територіалдьних водах республіки Індонезія бул подовжено до 2 лютого. Станом на сьогоднішнє число їжа і питна вода продовжують постачатись на судно, на борту Оушн Гран є достстньо палива для здійснення маневрів.
Та моряки кажуть - навіть за режиму жорсткої економії палива вистачить на 4 доби. Щодо заборгованих команді грошей - у судновласника лише одна пропозиція.
Вікторія Кондакова, юрист:
- Он покупает морякам билеты в один конец, и на этом все заканчивается. Те подписывают расписку, что претензий к судну не имеют. Подписав такую расписку, они фактически остаются без возможности получить свою зарплату.
Команді винні майже 600 тисяч доларів. Одесит Володимир вже три роки намагається отримати зарплатню за аналогічний рейс. Каже: шансів у моряків на успіх - 30 відсотків. Іти з судна не радить, поки члени екіпажу не складуть усіх паперів.
Володимир Капустин, моряк:
- Правильного оформления первичных документов - это добиться обязательно. Потому что без наличия этих документов и наличия правильно нотариально оформленного иска к тому недобросовестному судовладельцу вы вообще не получите ничего.
Нині команда Оушен Гранд працює з міжнародними та вітчизняними юристами. Готує позов до індонезійського суду. Моряки кажуть: боротимуться до останнього.
Микола Бреславський, механік судна Ocean Grand:
- Настрой такой, что нам необходимо получить свое. Нам чужого не надо.