Корупційні скандали на залізниці
Він сидів у своєму кріслі при трьох президентах. Є шанси, що сидітиме й нині, але вже за ґратами. Після низки журналістських розслідувань, які викривають мільярдні корупційні схеми, Олексієм Кривопішиним, очільником Піденно-західної залізниці, зацікавилися прем'єр-міністр та правоохоронці.
Київська область. Село Ходосівка. Тут розташований фешенебельний заміський клуб. Справжній рай на землі. На понад одинадцятьох гектарах є: готель на 37 номерів, будиночки, озеро, басейн, футбольне, волейбольне, баскетбольне поля, тенісні корти. Звідси виїжджають гості на елітних іномарках. А от журналістам тут не раді. Просто перед знімальною групою Свідка пафосний заклад зачиняє ворота.
- Доброго дня, це Кривопишину належить?
- Я не знаю.
- Так а чого ви закриваєте двері?
- Связуйтесь з адміністарцією.
Після охоронця до журналістів Свідка виходить чоловік, який просить пред'явити посвідчення.
- А можна якесь посвідчення?
- А ви хто, ви мене ще не запустили в середину.
- Мене звать Олег, а ви хто тут?
- Я представилась вам, я Марина Борисполец.
- А я просто Олег.
Аліна Стрижак - журналістка. Вона вже не раз звертала свою увагу на шикарний комплекс за містом і точно знає, кому він належить - родині очільника Південно-західної залізниці - Олексія Кривопішина. Медійниця каже: на цій землі мали звести санаторій для залізничників. Утім, не судилося.
Аліна Стрижак, журналістка-розслідувачка:
- Виявилось, що ця земля, 11 га, раніше належала державному підприємству Український центр обслуговування пасажирів на залізниці. Що робить Кривопішин: він створює однойменне акціонерне товариство, українськмий центр обслуговування пасажирів на залізниці, потім це підприємство орендує цю землю на 49 років, а далі просто береться і будується за державні гроші, силами залізничників будується приватний комплекс.
Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов зазначає: таку корупційну схему Олексій Кривопішин втілює в життя не вперше. Готель "Експрес" на бульварі Тараса Шевченка в Києві також належить йому.
Юрій Ніколов, журналіст-розслідувач:
- Завжди був впевнений, що цей готель відомчий, належтть залізничникам. Але виявилося свого часу: залізничники створили підприємство, державне підприємство, яке раптово стало приватним, а потім хоп! - акціонування і продаж акцій копійчаний, і все вже на гонконгській офшор. На мою думку, мова йшла про крадіжку готелю у самісінькому центрі Києва.
Після низки журналістських розслідувань Арсеній Яценюк відсторонив Олексія Кривопішна від посади. І доручив Міністерству інфраструктури та правоохоронцям провести перевірку.
Максим Бланк, в.о. гендиректора Укрзалізниці:
- На период проведения такой проверки было принято решение назначить временно исполняющим обязанности начальника дороги независимого человека, господина Тягульского.
Утім, почати працювати в Південно-західній залізниці Володимир Тягульський так і не зміг. Спочатку його не пускали на роботу люди в камуфляжі.
Максим Бланк, в.о. гендиректора Укрзалізниці:
- Дальше было судебное решение, которое заблокировало, отложило, приостановило работу господина Тягульского в качестве исполняющего обязанности начальника дороги. Суд в этом контексте сослался на то, что согласно приказу о распределении полномочий есть другие исполняющие обязанности, в частности первый заместитель начальника юго-западной железной дороги господин Федорко.
Нині Максим Бланк, керівник Укрзалізниці, наказав звільнити всіх заступників Олексія Кривопішина. Утім останні, не без впливу на ці процеси Кривопішина, відмовляються виконувати будь-які накази, які надходять з Укрзалізниці. Мовляв, вони їм не підлеглі.
Володимир Омелян, заступник міністра інфраструктури України:
- Заява південно-західної залізниці та її окремих працівників наводять на думку щодо намірів вийти з-під держконтролю та не допустити провести перевірку. Міністерство не може допустити будь-яких провокацій, в цьому питанні залишатися в правовому полі.
Експерти кажуть: якщо люди Кривопішина лишаться на посадах, то всі корупційні схеми продовжать працювати.
Аліна Стрижак, журналістка-розслідувачка:
- Зрозуміло, чого Кривопішин не сидів раніше - тому що 2 млн. гривень пішло родині міністра інфраструктури Козака, тепер же ж нікуди мільйони не носяться, ну ми так думаєм. Але про те, що цей чиновник сяде, не йдеться взагалі. Йдеться про те, що, можливо, він залишиться на посаді.
Юрій Ніколов, журналіст-розлідувач:
- Виглядає все так, що Кривопішин домігся якогось такого перемир'я, на час якого його люди правлять в залізниці, можливо, на виході ми матимемо, що всі документи будуть знищені, і можливо ми будемо мати, що Кривопішин повернеться.
Програма Свідок стежитиме за конфліктом у піденно-західній залізниці. Подальший розвиток цієї ситуації і буде індикатором боротьби української влади з корупцією.