Епідемія ботулізму вимусила МОЗ почати рухатися
Поїв в'яленої рибки і… помер. Ботулізм підкошує українців. Майже три десятки людей в різних кутках країни вже на лікарняних ліжках, троє загинули. Чого так і чи можна було їх врятувати?
Він і вона - півжиття разом і смерть водночас. Ботулізм вбив подружжя із Запоріжжя. Пенсіонери просто скуштували в'яленої риби.
- Этот диагноз в течении 40 минут был подтвержден.
Львів, вихідні - двоє закоханих мають намір стати під вінець. За передсвятковим столом смакують паштетом. Страшний результат бенкету шокував обидві сім'ї - наречений помирає, його кохана та родичі в реанімації.
Стефанія, постраждала:
- Почала сі задихати. Я випила літру марганцовки, я її не вернула. Мені було погано. Мене почало тошнити, і визвали скору.
Виявляється, в паштеті була страшна отрута.
Олег Рубан, керівник ГУ держсанепідемслужби в м. Києві:
- Цей збудник - клострідія бутулін - який накопичується при відсутності кисню, він є у тваринах, звичаний мікроорганізм, який циркулює у тварині.
За неправильного приготування їжі токсин ботулізму разом з продуктами потрапляє в організм. Він проходить через шлунок і досягає кишківника, там всмоктується в кров. У місці, де нерв контактує з м'язами, отрута блокує сигнали, і людині паралізує дихання.
- Справжнє джерело ботулізму в Україні - ось такі стихійні ринки і все, що тут продається з землі, є потенційною небезпекою.
- Купують рибку, купують. Якби було отруєння, то до мене вже б прийшли, і цього б не було.
Щоправда, ця продавчиня геть не погоджується з лікарями. Але чомусь ні документів, ні дозволу на торгівлю не має на робочому місці.
- Отрута може зачаїтися прямо у вашому холодильнику - мариновані гриби, паштет, багато ковбас або в'ялена риба - вся ця смакота є найпершим переносником ботулізму.
Нагородити ботулізмом можуть продукти з крамниці і домашні закрутки. Все залежить від приготування.
Олег Рубан, керівник ГУ держсанепідемслужби в м. Києві:
- Це продукти, які не пройшли відповідну термічну обробку, відповдіно до регламенту будь-який продукт консервований повиненн проводити двічі термічну обробку.
З початку року спалахи недуги фіксують усюди по країні: березень - троє хворих в Івано-Франківську, квітень - ще троє у Дніпропетровській області, за півроку 4-ро інфікованих у Києві, і ось летальні випадки - Запоріжжя та Львів. Смертей можна було б уникнути, якби була сироватка.
Олег Рубан, керівник ГУ держсанепідемслужби в м. Києві:
- Якось питання вирішуєтьс я з сироваткою?
- Ні, не вирішується, ніяк не вирішується, ні на якому рівні, це дуже велика проблема.
Натомість у МОЗ переконують: вже майже домовились і невдовзі в Україні таки з'явиться сироватка проти ботулізму, польського виробництва.
Тарас Лясковський, в.о. завідувача управління фармацевтичної діяльності МОЗ:
- Перша інформація, яка на сьогодні є, що протягом двох тижнів можливе постачання цієї сироватки. Проведені пермовини з виробником, а також з постачальником, який є резидент України. За два тижня, можливо, буде ввезений і розподілений.
А ось чого не встигли ліки закупити раніше? В МОЗі своєї вини не бачать. Звинувачують виробників, яким нібито не вигідно везти протиотруту в Україну.
Тарас Лясковський, в.о. завідувача управління фармацевтичної діяльності МОЗ:
- Препарати обмеженого застосування, вартість їх реєстрації не виправдовує ті комерційні вигоди, які отримає виробник від їх реалізації.
Нині виробник готує пакет документів, а Міністерство відповідні рішення для пришвидшення процедури отримання ліків проти ботулізму. Торік сироватка коштувала 50 гривень, вартість польської невідома.