Малярія - в чому загроза та як уберегти себе
Страшна й екзотична малярія в Україні! Вже є смертельні випадки - чоловік, що повернувся з Африки, помер у столиці. За життя ще одного туриста нині борються медики. Малярія, епідемія якої не вщухає в тропічних країнах, дуже підступна. Спочатку схожа на звичайну застуду, але людина може сконати за кілька тижнів. Як захиститися від неї в поїздках? Та чи не загрожує її поширення на рідних українських просторах?
В Україну прийшла малярія. Це страшна хвороба з тропічних країн, і тепер вона загрожує українцям. Весь жах починається з укусу невеличкої комахи. Але вже за кілька днів в людини підіймається температура, з'являється лихоманка, далі відмовляє печінка, нирки, а потім - серце. До нас із теплих країв убивчих паразитів завозять мандрівники. Тільки в Києві цього року вже зареєстрували чотири випадки, один із яких - летальний.
Тетяна Хархун, керівник відділу ГУ Державної санітарно-епідеміологічної служби у м. Києві:
- В течение этого года приходили препараты крови для подверждения малярии, я подчеркиваю: люди прибыли из тропических стран, да, была подтверждена.
Здавалося б, така екзотична хвороба - десь далеко: найчастіше на неї хворіють в Африці, Азії та Океанії. Там для небезпечних паразитів сприятливий клімат, велика кількість людей і низький рівень медицини. Епідемія шириться і дістається Європи.
Олег Рубан, головний державний санітарний лікар м. Києва:
- Збільшуються міграційні процеси, наші люди перебувають в епідемічних країнах, ближче - Турція, Греція, де місцеві випадки зареєстровані, Таджикістан, Узбекістан, Вірменія.
Як воно - хворіти на малярію - на собі відчув Сергій Хоменко, військовий із Сумщини. Отруйний комар вжалив вояка в далекій Африці, де він був у складі миротворчого контингенту.
Сергій Хоменко, військовий:
- То шо наш комар, в Україні - він жужжить, його чутно, то той не жужжить, він мєлкій і звука від нього немає.
Відтак, небезпечного укусу Сергій не помітив. Він відчув щось недобре тільки на 14-й день. Спочатку це було схоже на звичайну застуду, в цьому і є головна підступність малярії. Якби Сергій почав лікуватися неправильно, він би помер. Але його врятував досвід місцевих лікарів.
Сергій Хоменко, військовий:
- Але отлічає лихорадка, начинає трусить, от 37 до 39-ти скачкоподібна, сначала 37, а потім через 15 хвилин 39. Зробили експерс-аналіз.
Небезпечний діагноз підтвердив експрес-тест. Сергій сміється - точно як на вагітність: дві смужки означає, що ти підчепив малярію.
Сергій Хоменко, військовий:
- Дві неділі - 4 дні ставили капельниці, в себе велику кількість рідини, температуру збивали диклофенаком, таке чувство, як ломе кості, ну їхні там препарати.
Нині Сергій почувається добре: від страшного захворювання не залишилося й сліду. Хіба що йому категорично протипоказано нервуватися й пити алкоголь. І Сергієві надзвичайно пощастило - вважає лікар зі стажем Костянтин Науменко. Він майже рік працював на північно-західному узбережжі Африки, в С'єрра-Леоне, де постійно не згасає епідемія малярії. Костянтин на власні очі бачив смерть від цієї небезпечної хвороби. І помирають навіть місцеві мешканці, які мають імунітет. Для європейців ця загроза - в рази вища.
Костянтин Науменко, лікар:
- Я сам видел и в книжках написано, что впервые заболевшие малярией европеоиды тяжелее переносят, нежели негроиды.
Щоб уберегтися самому, Костянтин не втрачав пильність ні на хвилину. Він постійно вживав спеціальні препарати і особисто купував їх усім колегам, з якими їхав з України до Африки. Пити такі пігулки треба раз на тиждень разом із ліками, що підтримують печінку.
Костянтин Науменко, лікар:
- Я в Киеве покупал лекарство, содержашее мифлохин, в 2014 году 280 грн одна упаковка, на 8 недель. Из 25 человек персонала, которые были со мной, 22 принимали препараты, не заболели, трое заболели, пренебрегать препаратами профилактики не припустимо.
Та чи можна почуватися в безпеці після повернення в Україну? Виявляється, тут теж є всі умови для розвитку малярії. Небезпечний вірус переносять комарі. Із семи видів, що живуть у нас, п'ять можуть поширювати збудник. Малярійний комар відрізняється від звичайного наступним чином: він має довші лапки, плямки на крилах, а також піднімає хвостик, коли п'є вашу кров. Але неозброєним оком ви навряд чи помітите небезпеку, бо просто не встигнете роздивитися комаху. Особливо біля води, де вони літають цілими роями.
Олена Ткаченко, кореспондентка:
- За так званими анафілогенними водоймами, а в народі - простими болотами - мають слідкувати спеціальні люди. Ця професія називається бонифікатори, вони косять траву, провадять хімічну обробку водойм, щоб не було комарів. Наспавді цю роботу вже років із 10 ніхто не провадить - сказали нам у СЕС, зараз я знаходжуся на водоймі неподалік проспекта Перемоги, тут трава вище за мій зріст і повно комарів.
Та чи варто українцям боятися епідемії? Лікарі заспокоюють - вони стоять на сторожі й не дають малярії жодних шансів на поширення. Хворих швидко виявляють, ізолюють і надають допомогу.
Олег Рубан, головний державний санітарний лікар м. Києва:
- На щастя, в Україні не існує третього фактору ризику - це інфекційний матеріал, так званий резервуар інфекційних осіб. Резервуар - це інфіковані особи, які прибули з країн пандемічних, загрозливих на малярію. Це 1100 осіб по всій Україні, в Києві - це 330 з 2010 року, це дуже мала кількість осіб.
Але будьте надзвичайно пильними, якщо збираєтеся у відрядження чи на відпочинок до тропічних країн. Не нехтуйте щепленнями, які медики зазвичай рекомендують зробити перед мандрівкою, та беріть із собою пігулки, щоб не довелося шукати їх там. Від простих, на перший погляд, правил залежить ваше здоров'я, а іноді навіть життя.