Такі корисні та небезпечні бджоли
В Івано-Франківській області від укусу бджоли померла жінка. Така ж страшна доля спіткала і 53-річну киянку. Як врятуватися від бджіл та що робити, якщо вас таки вжалила смугаста комаха?
У цьому київському дитячому садочку жалоба. Кілька днів тому трагічно загинула 53-річна нянечка. Ірина Миколаївна пропрацювала в закладі більше тридцяти років.
Світлана Фрейс, вихователька дошкільного навчального закладу №655:
- Вона мені колега, ми з нею пропрацювали дуже багато років разом, ми з нею дружили, це моя сама найкраща подружка, таких ніколи не було, і вже в мене її не буде.
Того дня Ірина Миколаївна разом із родиною святкувала день народження зятя. Пішли на природу. Коли смакувала шашликом, із м'ясом занесла до рота бджолу. І та вжалила жінку.
- Вкусила в десну, зразу нічого, вкусила - біль, запекло.
Близькі не одразу зрозуміли, що укус стане фатальним. Тож продовжували веселитися. Схаменулися, коли жінка почала синіти. Одразу викликали швидку, та до приїзду медиків рідні самотужки намагалися зарадити Ірині Миколаївні.
Світлана Фрейс, вихователька дошкільного навчального закладу №655:
- Витягла жало дочка Саша. Почала синіти, синіли руки, і задихаться, і поки приїхала швидка допомога, Ірина Миколаївна вже вмерла. Скоріше всього, що це алергія.
Щороку від бджолиних укусів помирає втричі більше людей ніж, наприклад, від укусів змій. До страшних наслідків призводить зустріч із жалючою комахою алергіків та людей з підірваним імунітетом. Так укус може спричинити набряк Квінке або анафілактичний шок.
- Анафілактичний шок - один з виявів алергії. Виникає внаслідок потрапляння до організму людини чужорідних речовин білкової природи, а також внаслідок укусів бджіл, ос, джмелів та шершнів. Ознаки: різке падіння артеріального тиску, серцево-судинна недостатніть, асфіксія.
Що ж робити, якщо вас вжалила бджола? Микола - пасічник з двадцятирічним стажем. Чоловік має 120 вуликів. У кожному з них мешкає 10 тисяч смугастих трудяг. До бджолиної домівки, каже чоловік, треба підходити лише у спеціальному спорядженні. І лише попередньо обкуривши вулик димом.
Микола Данілейко, пасічник:
- До вулика, який би ти не був спеціаліст, треба підходити лише тільки в такому вигляді, і до вулика підходять всігда ззаді.
Якщо цього не зробити і відрити вулик голими руками, бджола вжалить. Бо готова захищати свою домівку навіть ціною власного життя.
- Все, уже вкусила, да це нічого страшного немає, але відходьте, бо вони вже зараз взбудоражені.
Пан Микола каже: головне після укусу - одразу витягти жало і зробити це правильно, не притискаючи його пальцями, щоб вся отрута не витекла в рану.
- Його треба взять ногтем і отак, оп - і все, бачте, вже нема.
І після цього місце укусу одразу треба продезінфікувати. А також прикласти щось холодне.
Микола Данілейко, пасічник:
- Взяти подорожника, попередньо витягши жало, розбити на кашку й прикласти, часник взяти на кашку й прикласти, допомогає кульбаба, наприклад, ось де вона отак...
Але це все лише народні методи. Аби маленький укус не призвів до великої біди, потрібна допомога медиків.
Ольга Баньковська, лікар-інфекціоніст:
- Якщо під рукою є ампула дексометазону, то можна вколоти внутрим'язово.
Олег Назар, лікар-алерголог:
- Если человек знает, что у него есть аллергия, всегда берется мочегонный препарат, те же самые фурасемид, противоаллергический препарат, место укуса претягивается жгутом, пьется все и доставляется в медучреждение.
Якщо ж вас вжалили три або більше бджіл, навіть якщо у вас немає алергії, одразу викликайте швидку. Але щоб бджоли, оси, шершні або джмелі вас не кусали, потрібно дотримуватися кількох простих правил: не носити яскравий, квітчастий одяг, не бризкатися солодкими парфумами, не розмахувати руками, навіть якщо комаха сіла на вас. А ще - в жодному разі не душити бджіл. А найголовніше, будьте уважними: коли вживаєте влітку фрукти та солодкі напої - пильнуйте, чи не дзижчить щось поряд. Водночас бджолярі кажуть: ця смугаста комаха приносить багато користі. Так, наприклад, бджола запилює понад 80 відсотків рослин на земній кулі. І допомагає людям боротися із різними недугами.
Марина Борисполець:
- Маточне молочко, мед, пилок, прополіс - далеко не повний перелік продуктів, які виробляють бджоли. Допомогає людям і бджолина отрута, утім, лише в малих дозах і лише якщо ви не алергік.