В Англії собаки допомогають діагностувати рак
Приголомшлива новина з Великої Британії. Там собаки допомагають медикам виявляти онкохвороби. Як тваринам вдається діагностувати рак і чи дієва така методика?
Вони - найкращі друзі людини. Але собаки можуть бути ще й кваліфікованими лікарями й допомагати боритися з онкологією. У цьому переконані британські учені.
Клейрі Гуест, співзасновник діагностичного центру:
- Наприклад, щоб діагностувати рак простати, їм досить просто понюхату сечу. Злоякісні клітини діляться, а собаки можуть на нюх виявляти органічні сполуки розпаду. Собачий нюх - це унікальне явище. Тільки уявіть, в людському носі зосереджено 5 мільйонів рецепторів, а в псів, для порівняння - аж 300 мільйонів.
Цей метод дозволяє виявити рак простати на початкових стадіях. Навіть порівняно зі звичайними аналізами крові й традиційними способами діагностики - похибка собак мінімальна. Британці вже 6 років поспіль тренують чотирилапих. Створили спеціальний центр, де працюють з тваринами. І кажуть: результати, які вдається отримати - вражають.
Клейрі Гуест, співзасновник діагностичного центру:
- За день вони можуть оглянути сотні тисяч зразків, вони працюють за винагороду, без зайвих зусиль, і водночас полегшують роботу нам і життя онкохворим.
Рак легень і простати - найбільш розповсюджені види онкології серед британських чоловіків. Від цих хвороб сильна стать помирає найчастіше. Тому волонтери й приватні інститути не шкодують грошей на лікування.
Ровена Флетчер, дослідник:
- Ми сподіваємося, що зможемо винайти такий собі електронний ніс, і в цьому нам теж допомагають наші пси, й таким чином ще результативніше боротимемося з раком передміхурової залози.
Хоча медики і визнають, що навряд-чи будь-яка машина зможе стати таким же бездоганним діагностиком, як чотирилапі працівники центру.