В Україні стартує місячник боротьби з раком грудей
Він підкрадається непомітно, безболісно, але хвилина за хвилиною вбиває. За минулий рік від раку молочної залози померли сім із половиною тисяч українок. Щорічно кількість його жертв зростає, у групі ризику кожна жінка будь-якого віку. Що робити тим, хто запідозрив у себе страшну недугу, та як не допустити захворювання?
Все починається з пухлини не більше 2-х сантиметрів. Майже не турбуючи ні болем, ні дискомфортом, вона повільно розростається. Вдвічі, втричі, іноді з'їдаючи всю молочну залозу. Метастази уражають груди, лімфатичні вузли, й далі повзуть організмом - в легені, печінку, хребет, мозок. Цей вид онкології за кількістю смертей на другому місці після раку легенів. В Україні 2014-го рак молочної залози діагностували в більше 16 тисяч співвітчизниць. Померли - 7 з половиною. Це як населення невеличкого села, або як цілий квартал. Уявіть якби водночас не стало мешканок 24 багатоповерхівок.
Олександра Павленко, перший заступник міністра охорони здоров'я:
- Жінки зайняті своїми справами, побутом, іноді виживаннями, будемо говорити своїми словами, життям, коли потрібно приділяти увагу всім іншим речам, а не своєму здоров'ю.
Рак молочної залози може бути спадковим. Ризик захворіти цим видом онкології для жінок, чиї бабуся, мама чи сестра мали пухлину грудей, у середньому в 2-3 рази більший. Як приміром, в американської актриси Анджеліни Джолі її мама померла від раку грудей.
Анджелина Джолі, акторка:
- Хоч би не заплакати… Мама була неймовірною жінкою, сповненою любові й доброти.
Лікарі встановили, що Джолі має ймовірність розвитку раку грудей 87%. Щоб хвороба не вбила її, акторка зважилася на видалення обох грудей. Утім, спадковість - це лише 10 відсотків від загальної кількості пацієнток. В інших 90 рак спричинили зовнішні фактори. Високий рівень естрогенів у крові, контакт з джерелами радіації, цукровий діабет, ожиріння, гіпертонія, атеросклероз, куріння й надмірне вживання алкоголю, довготривале вживання гормональних контрацептивів, перша вагітність після 30 років, а також відсутність пологів взагалі, навіть ранні місячні й пізня менопауза - це все може спричинити пухлину у грудях. А головне - вік. З роками ризик раку молочної залози зростає в прогресії.
Ольга Фещенко, киянка:
- Вечером я просто иду в душ, поднимаю руку и смотрю - у меня просто такая гуля и вмятина, и я сразу поняла, что это.
У Ольги рак грудей діагностували у 50 років. Пухлина розвивалася швидко, з кров'ю розповзлася тілом.
Ольга Фещенко, киянка:
- У меня оказался не просто рак молочной железы, а агрессивная форма, очень быстро распространяются метастазы. Мне удалили лимфоузлы.
Майже шістсот тисяч гривень коштувало її родині лікування. Більше двох років вона намагається оговтатися від перенесеної операції й хіміотерапії. Але не втратила оптимізму. Ольга експериментує із зачісками, вдається до рукоділля, няньчить двох онуків. Можливо, жалкуючи тільки про одне - що злегковажила профілактичною діагностикою.
Ольга Фещенко, киянка:
- Поднимаешь себя с постели, у тебя все болит, тебя тошнит, берешь яблоко и нашатырный спирт, едешь на телевиденье, одеваешь парик, потому что нет волос, не то что там стрижечка, а просто как колено - нет волос, у тебя одутловатое лицо, а надо - потому что надо сказать: ребята, делайте профилактику, вот я живу.
До діагностики українці не звиклі. Психологи вважають, що це через малу інформованість щодо реальної небезпеки, а також суто жіночі страхи.
Світлана Гусєва, мамолог-онколог:
- Многие женщины думают, что при обнаружении злокачественной опухоли им обязательно удалят молочную железу.
Тим самим втрачають дорогоцінний час!
Микола Анікусько, завідувач хірургічного відділу Київського міського клінічного онкоцентру:
- Ранняя диагностика, там, где нужны активные меры, это диагностика рака до см, до 5 мм, там, где мы выявляем этот рак - это минимальное вмешательство, сохраненная железа, минимальные затраты, это хорошая перспектива, это можно говорить о 90% выживаемости 5-10 летней.
Ба більше - йдеться про нормальне повноцінне життя!
- Через 5 лет можно беременеть, рожать, кормить, пожалуйста, не вопрос.
З 20 жовтня - у всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози - й протягом місяця українки можуть пройти безоплатне обстеження грудей. У великих містах жінок чекають лікарі-онкологи, а у невеликі села МОЗ обіцяє відправити мобільного мамографа.
Олена Ткаченко, кореспондентка:
- Ось це мамограф - на ньому роблять рентген грудей. Процедура безболісна і безпечна, запевняють лікарі. Хоча випромінювання є, але воно мінімальне, і варте одного разу на рік. Особливо жінкам після 40. Тому що на сьогодні це найліпший способ діагностики раку молочної залози.
Жінкам, які молодші, досить обстеження УЗІ. Або й просто консультації фахівця.