Як не пошити себе в дурні
Економічні негаразди, брак грошей та високий рівень безробіття змушує українців ставати на слизький злочинний шлях. Звісно, це не є масовим явищем, але швидко та незаконно збагатитися охочих вистачає.
Сьогодні мова про електронне шахрайство. Що треба знати, щоб на ваших банківських картках раптом не перевелися гроші?
Герой України - десантник Андрій Усач - кілька місяців збирав гроші на лікування. Його тяжко поранило під час оборони Луганського аеропорту. Кошти збирали всією Україною - переказували гривні на банківську картку. Але 150 тисяч гривень поцупили шахраї. Схема наступна: зловмисники тричі подзвонили Андрію на мобільний, а потім поповнили рахунок його телефона. Таким чином шахраї знали про три останні виклики і скільки коштів на мобільному. Далі - звернулися до оператора стільникового зв'язку з проханням відновити номер, адже нібито втратили стару SIM-картку. Далі - справа техніки, аферисти з допомогою мобільного банкінгу перевели всі кошти на інший рахунок.
Дмитро Павленко, в.о. керівника відділу Личаківського РВ міліції м. Львова:
- Зловмисник звернувся в відділення банку, назвав усі необхідні реквізити карточок потерпілого, які були викладені в Інтернеті. Перераховані кошти були з картки потерпілого на картку зловмисника.
Як їм це вдалося зробити без кодового слова - з'ясовують служба безпеки банку та правоохоронці. Але якби банківська картка не була під'єднана до мобільного банкінгу, поцупити кошти з неї було б набагато складніше. Одна з головних та найважливіших вимог до клієнтів прописана в кожному договорі з фінустановою, це - нерозголошення особистої інформації. Адже шахраї нерідко телефонують від імені працівників банку. Це й має насторожити!
Віктор Бугира, керівник УМВС України в Житомирській області:
- Якщо телефонують працівники банку і просять вас надати дані своєї картки - ні в якому разі не надавати. Тому що за допомогою цих даних - це в першу чергу номер картки, дати, період дійсності цієї картки і він-кода, який на зовнішній стороні картки, можна здійснювати операції з цією карткою.
Представники банку також попереджають: не повідомляти жодної інформації невідомим.
Анатолій Сивчук, заступник керівника департаменту безпеки приватного банку:
- Хто б не дзвонив людині, ніколи не потрібно повідомляти інформацію про карточку, ні інших персональних даних, бо це може бути підозрою, що цими даними хоче скористатися шахрай. Банк має всю необхідну інформацію про клієнта, і уточняти не потрібно даних, якщо це не стосується перерахунку коштів самим клієнтом.
Ще один різновид шахрайства з банківськими картками - це так званий "Скіммінг". Злочинці встановлюють спеціальні накладки на банкомати. Завдяки такому обладнанню можна зчитувати конфіденційну інформацію, а потім знімати гроші з рахунків. Окрім накладок, які запам'ятовують паролі та номери карток, існують також і прилади, які блокують видачу грошей. А вже коли клієнт іде, вважаючи, що банкомат несправний, шахраї знімають свої пристрої разом із купюрами.
Іван Блохін, кореспондент:
- В разі, якщо банкомат не віддає назад картку, або вже після повернення її купюри так і не з'явилися - нікуди не йдіть! У кожному банку цілодобово працює служба безпеки, саме туди негайно телефонуйте.
Аби не втратити свої заощадження, є ще кілька порад - користуватися банкоматами, які встановлені в торговельних центрах і банках. Уникати знімати гроші на вулиці. Також роззиратися на всі боки, щоб ніхто не спостерігав, та прикрити клавіатуру рукою.