Менінгокок забрав життя київського школяра
13-річний хлопець помер у Києві від менінгококової інфекції. Симптоми смертельної недуги спочатку дуже схожі на застуду. Єдине, що має одразу занепокоїти - занадто висока температура, під 39-40 градусів, а також кров'янистий висип на шкірі. Як вчасно розпізнати менінгококцемію?
13-річний Назар учився у 7 класі столичної гімназії Діалог. Напередодні, як і зазвичай, був на уроках.
Лариса Кузьминець, директор гімназії "Діалог":
- Він був веселий, він був здоровий, він відвідував усі уроки, в медпункт жалоб на те, що щось болить чи дитина хвора - не поступало.
А вже наступного дня хлопчика у вкрай тяжкому стані забрала швидка. Назара відвезли до інфекційної лікарні, і вже за дві години стало відомо, що він помер. Що сталося? Чому лікарі не змогли врятувати дитину? Виявилося, школяра скосила менінгококова інфекція.
Тетяна Камінська, головний лікар Київської міської дитячої інфекційної лікарні:
- Самое тяжелое проявление заболевания - это менинингококцемия. Молниеносная форма, у данного ребенка мы имели генерализированную форму менингококковой инфекции. Это заболевание протекает молниеносно, летальность везде в мире, в Европе очень выоская.
Менінгококи - це бактерії, які спокійно собі живуть у людській носоглотці. Але з ослабленням імунітету вони можуть спричинити складні захворювання: фарингіт, який уражає ніс і горло, чи менінгіт - коли страждає мозок. А одна з найтяжчих форм - менінгококцемія. Ця страшна недуга може раптово звалити навіть абсолютно здорову на вигляд людину. Бактерії потрапляють у кров і швидко поширюються по всьому організму. Одразу піднімається температура - до сорока градусів. Хворого лихоманить. Потім ноги й живіт швидко вкриває ось такий страшний кров'янистий висип. Якщо він з'являється й на верхній частині тіла - це невтішний прогноз. Така інфекція здатна вбити за лічені години. Саме вона й занапастила 13-річного Назара. Та чи мають хворі на менінгококцемію шанси на порятунок? Лікарі говорять, що головне - якомога раніше виявити симптоми.
Тетяна Камінська, головний лікар Київської міської дитячої інфекційної лікарні:
- Выраженные симптомы интоксикации - это бледность, слабость, эта рвота, температура очень плохо сбивается, и самое главное - когда на пике температуры на коже появляются кровоизлияния. Вот это - первый признак того, что это не ОРЗ, не грипп.
А надвисокою температурою медики взагалі радять ніколи не легковажити. Якщо вона наближається до 39 градусів, слід негайно викликати швидку.
- Конечно, лучше госпитализироваться и день-два понаблюдаться в условиях стационара.
Ірина Винокурова, кореспондентка:
- Це київська міська дитяча інфекційна лікарня. Сюди щороку з менінгококовою інфекцією потрапляє щонайменше 30 маленьких пацієнтів. Летальність страшної хвороби - 10-15%. Померлий Назар саме потрапив у цю страшну статистику.
Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом. У повітрі ці мікроби живуть до 15 хвилин, а потім самі гинуть. Найбільш вразливі - люди зі слабким імунітетом. Решта можуть бути просто носіями. Убезпечитись від хвороби можна, зробивши вакцинацію. Однак щеплення від менінгококу - процедура лише за бажанням.
Тетяна Камінська, головний лікар Київської міської дитячої інфекційної лікарні:
- Можно привить ребенка до двух лет, это один вид вакцин, и старших детей - там другой вид вакцин. Все эти вакцины, к сожалению, есть только в частных медицинских центрах. Потому что эта вакцинация не входит в обязательную.
У школі, де вчився померлий хлопчик, лікарі спостерігають за усіма, з ким він контактував - однокласниками та вчителями. Санепідемслужба намагається з'ясувати, чи є носії хвороби у колективі.
Олег Рубан, головний санітарний лікар м. Києва:
- Ми провели в даній гімназії дослідження 46 контактних осіб, по домашньому вогнищу 4 особи, при первинному огляді не встановлено хворих людей, але результати у нас будуть в п'ятницю остаточні.
Лариса Кузьминець, директор гімназії "Діалог":
- Був ЛОР дитячий, який обстежив всіх 25 дітей з 7 класу, що були в контакті. Вони забрали з собою те, що обстежили, мені як керівникові доповіли, що немає катастрофи, всі діти на той час, коли обстежувалися, все в нормі.
Втім, однокласники хлопця все ж таки на карантині - вчаться лише в одному приміщенні. Протягом цього року це вже друга смерть від менінгококу. Торік померли шестеро людей.