Огляд природних та техногенних катастроф за кордоном
Американці пережили потужні смерчі та торнадо. Стихія буквально змітала все на своєму шляху. Загинуло 43 людей. У Великій Британії - наймасштабніша за останні 70 років повінь, а італійцям екологи забороняють пекти піцу.
Повалені дерева, потрощені будинки без дахів, розламані понівечені меблі, дитячі іграшки, які американські малюки не встигли забрати з-під ялинок на Різдво. На південному сході США люди оговтуються після серії потужних смерчів і торнадо. Жертвами стихії стали вже 43 людей.
- Слава Богу, я жива. Ми пережили просто жахіття. Стіни дрижали, з вікон вилітали шибки, а довкола нічого не було видно, злива була неймовірна. Я почула, що треба ховатися в безпечне місце, й завдяки цьому не загинула.
Техас, Теннессі, Арканзас, Алабама й Міссісіпі. Ціла низка американських штатів потрапила під удар надприродної сили. Такого на Різдво ніхто не очікував. Синоптики попереджали про насування шторму. Втім, негода виявилася значно сильніша, ніж передбачали метеорологи.
Мартіна Кінг, свідок:
- Якихось 30 секунд, а мені здається, що все життя пробігло в мене перед очима. Це жахливо. Вибачте, важко стримати сльози. Я вчителька, в мене самої діти, сусідські малюки теж мої вихованці. Я просто не вірю, що їхніх будинків більше немає, їх змело з землі. Я зроду не думала, що таке можливо. Просто фільм жахів.
Джим Шелтон, свідок:
- Все сталося неймовірно швидко. Ми сховалися в підвалах, а коли вийшли назовні й шторм стих, від наших осель і власності залишилися лише купи сміття.
Торнадо спровокували паводки в Міссурі й Іллінойсі. Негода застала американців у розпал туристичного й різдвяного сезону. Мільйони людей на свята подорожують до близьких. Удар стихії викликав просто транспортний хаос - автошляхи перекриті, заблоковані, затоплені. Водночас ще й заметені. Рясні заметілі критично знизили видимість на автошляхах. На дорогах фіксують масові аварії. В Альбукерке напередодні на засніженій трасі не розминулися одразу сто машин. Водії просто злітали з доріг.
- Водії повинні зменшувати швидкість, не наражатися на небезпеку, адже на дорогах ожеледиця. Тут, в Оклахома-Сіті, ситуація дещо ліпша, а далі на захід і підвень у бік Клівленда - просто катастрофа.
Додаткові підрозділи армійців відряджають до Англії. Повені там стали рекордними за останні 70 років.
- У підвалах під зав'язку води, аж до стелі. Ми просто чекаємо на допомогу. Адже самотужки вдіяти нічого не можемо.
- Ми не раз зверталися до уряду, місцевої влади, просили виділити кошти на будівництво захисних споруд. Нині, як бачите, ніщо не може стримати такі потоки води. А люди в розпачі, адже не хочуть, щоб такий кошмар повторився.
Обсяг збитків уже оцінюють у один мільярд фунтів стерлінгів.
Хеміш Кормек, лейтенант британської армії:
- 200 солдатів приїхали разом зі мною, але наших зусиль недостатньо. Щоб відпомпувати воду й ліквідувати наслідки трагедії, залучили поліцію, екологів. Ситуація безпрецедентна.
Британці переживають справжній апокаліпсис. Гумові чоботи взув і прем'єр-міністр Девід Кемерон. Він прибув до затоплених графств, щоб на власні очі побачити масштаб стихії й переконатися, що для людей, які опинилися в скруті й втратили все, що мали, в розпал катастрофічної повені, роблять усе можливе.
Девід Кемерон, Прем'єр-міністр Великої Британії:
- Я вдячний кожному з військових і волонтерів, які нині працюють тут. Випала аномальна кількість опадів, річки вийшли з берегів, і розлив колосальний. В Йорку діє режим надзвичайного стану, втім, нині головне - реальними вчинками зарадити родинам, які постраждали від повеней.
Після неймовірних паводків оговтується і Австралія. Та нині там - інша біда. В Квінсленді зійшов з рейок потяг з сірчаною кислотою. У вагонах було 200 тисяч літрів токсичної рідини. Завдано неабиякої шкоди місцевій флорі й фауні. Екологи б'ють на сполох. А найгірше - дістатися місця для ліквідації наслідків техногенніої аварії фактично неможливо. Дороги затоплені.
Через застереження екологів мораторій на піцу й автомобілі запроваджують в Італії. У Мілані й Римі до середи заборонили сідати за кермо. Їздити можна не більше шести годин на добу. Все через токсичний смог, від якого задихаються містяни. Рівень забруднення повітря в мегаполісах - критичний.
- Дихати дуже складно. В мене, слава Богу, є будинок за містом, і я можу хоча б інколи виїжджати з Мілана.
- Я італієць, втім, давно мешкаю в Шанхаї. Я не з чуток знаю, що таке смог. Тут, звісно, він не такий, як у Китаї. Тому не варто драматизувати.
Людям пропонують пересідати на громадський транспорт. Не штрафують лише власників електрокарів. І найбруднішим містом Італії залишається Неаполь. На його околицях, у містечку Сан Вітальяно, навіть зважилися на революційну заборону. Там не дозволяють людям пекти піцу. Власників пекарень змушують встановлювати фільтри, щоб дим з печей не шкодив довкіллю.