На Харківщині - загроза епідемії сибірської виразки
На Харківщині у Чугуєві може статися смертельна епідемія. Там зафіксували сибірку! Спори смертельної хвороби знайшли у свині, яку напередодні закололи. Та найгірше те, що свіжиною встигли поласувати десятки людей! Що з ними зараз?
Велику свиню - у півтора центнери - в господарстві сім'ї Гребенчуків заколола кілька днів тому. Більше ста кілограмів м'яса та сала вони продали сусідам і пригостили родичів. Частину - залишили собі.
Олександр Гребенчук, мешканець м. Чугуєва:
- Все органы были хорошие: печенка, лимфоузлы - я немного понимаю. Была увеличена селезнка, и я, просто для себя, решил ее отвезти в ветслужбу.
- А мясо тем временем не ели?
- Ели. Я лично ел. Как всегда - свежина, поджарили, поели. Мясо было шикарное.
Та вже згодом Олександр отримав приголомшливу звістку - у тварини була сибірка! Санітарна служба вилучила все м'ясо, яке не встигли з'їсти - спалили на городі та засипали хлоркою.
Олександр Гордін, керівник Держпродспоживслужби у Харківській області:
- Сжигание. Оно комиссионно сжигается, потом территория, на которой это сжигалось, санитарно обрабатывается. Там идет санитарная обработка соседних участков земельных, домовладений.
Сусідка Антоніна Петрівна каже - у неї забрали навіть борщ!
Антоніна Бичкова, мешканка м. Чугуєва:
- Борщ мой забрали с кастрюлей прямо - вылили у пожар туды, в костер. Я тока борщ сварила.
- А ви з отой свинини варили борщ?
- Да. Мяса 2 кила они забрали, а в борще ребрышки были.
Під особливим наглядом медиків нині 17 людей: це різник, який заколов свиню, ті, хто їли м'ясо, та працівники санслужби.
Рима Трофимова, сімейний лікар:
- Тут все под контролем. Все нормально. Людей не пугайте.
Лікарка приходить до людей щодня. Каже - інкубаційний період у хвороби короткий - кілька днів, і вона б уже проявилась. Жодних симптомів нема ні в кого.
Рима Трофимова, сімейний лікар:
- В месте внедрения вот этой палочки сибире-язвенной появляется типа фурункула - карбункул называется. Формы заражения разные. Может накожное быть. Может через легкие. Это пневмонии развиваются. Если мясо съедено, то это кишечная форма может быть. Но это очень редкие формы. В основном это - накожная.
Сибірка - особливо небезпечна інфекційна хвороба. Вражає і тварин, і людей. Спори надзвичайно стійкі до високих температур і дезинфекції. Інкубаційний період - до чотирьох діб. У тварин хвороба протікає блискавично - звір гине за два дні. Шкіряний різновид недуги летальний для кожної п'ятої людини. Легеневі, шлункові, септичні - майже завжди смертельні.
Зараз санслужба шукає, звідки взялася паличка. Ветеринари стежать за худобою.
Антоніна Бичкова, мешканка м. Чугуєва:
- Нос сухой сразу. Жвачки нет. Уже сразу нос пробуем, в случае чего - заливаем, если переела. Делали летом прививки. А сейчас делали от сибирки - вчера.
- Нашли сибирскую язву. А у вас, ми бачим, худоби багато. Проверяли?
- Ой, не надо нас! В нас все проверялось, ветлечебница была, прививки зробили - всьо. До свидания.
- А покажіть хозяйство.
- Како? Нееет. Хто ж вам хозяйство буде показувать.
Налякані тривожною звісткою, місцеві неприязно реагують на гостей. Люди бояться паніки. Що після розголосу ніхто не купуватиме в них м'яса. Або в містечку оголосять карантин. Але це - тільки якщо повторний аналіз підтвердить сибірку, або ж виявиться бодай ще одна хвора тварина чи людина.