В Черкасах не вистачає грошей на гемодіаліз для хворих
Покинуті напризволяще пацієнти! У Черкасах нікому платити за гемодіаліз. Півсотні людей тричі на тиждень проходять цю процедуру у приватній клініці. Витрати на це має відшкодовувати держава. Утім, чиновники з цим не поспішають. Хоча на кону стоять людські життя!
Ось так тричі на тиждень пан Микола проходить процедуру гемодіалізу. І триває це вже другий рік. У світі гемодіаліз - це тимчасова процедура до операції з пересадки нирки. В Україні пацієнти назавжди стають заручниками таких центрів та чиновницької бездіяльності.
Микола Макарович, пацієнт гемодіалізного центру:
- Упорядочить систему оплаты, потому что уже надоело - долги, долги, долги.
Скандали навколо черкаського приватного гемодіалізного центру тривають не один рік. Хворі навіть мітингували, аби їм дозволили лікуватися в закладі з німецькою апаратурою. Згоди досягли чотири роки тому. Вирішили, що пацієнт сам обирає, де лікуватися - в обласній лікарні чи у приватній. Оплата послуг - коштом держави. Утім, чиновники заборгували приватному центру чотири мільйони гривень за пацієнтів із Черкас! А з районних бюджетів субвенція взагалі повернулася в держбюджет.
Володимир Новаковський, головний лікар Німецького гемодіалізного центру:
- Це небажання взагалі брати відповідальність за тих людей, які є мешканцями тих районів, і небажання входити в цю ситуацію.
У міськвиконкомі кажуть - платити за черкаських пацієнтів не будуть, бо це суперечить бюджетному кодексу.
Наталія Джуган, директор Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради:
- На жителів міста Черкаси бюджет не розприділяється, треба чітко читати бюджетний кодекс, ми сьогодні змушені через те, шо нам змінені обсяги повноважень, ми змушені фінансувати абсолютно не наших дітей, які не є жителями Черкас.
Обласні чиновники таким заявам дивуються! Адже ще торік розробили спеціальну програму - 70 відсотків витрат лягають на обласний бюджет, решта - на районні.
Олег Найдан, заступник директора Департаменту охорони здоров'я Черкаської ОДА:
- Взагалі в цьому році державної допомоги виділено безпрецедентна кількість - це 74 млн, але і їх, за нашими підрахунками, в нас не вистачає області близько 30%.
Найбільше пацієнти хвилюються, аби власникам гемодіалізного центру не урвався терпець. Працювати з постійними боргами тим уже набридло. А для хворих ціна цих процедур не в гривнях, а в можливості жити.
Людмила Скорич, лікар Німецького гемодіалізного центру:
- Надо понимать, что один-второй-третий диализ пропускается - они погибают от отека легких, от острой интоксикации.
Як погашатимуть борг - поки невідомо. На цей рік на гемодіаліз для черкащан має піти 16 мільйонів гривень. 12 - покриває обласний бюджет. А ось чотири мільйони знову будуть причиною конфлікту. А хворі знову в заручниках.