Як зігрітися безпечно?
Електрообігрівач може не лише зігріти, а й спалити. Прилад становить загрозу через те, що електромережі в багатьох будинках просто не витримують навантаження. І замкнення часто супроводжують займання. Як утеплитися безпечно?
Тетяна Коваль, кореспондентка:
- Екватор осені, і значно тепліше, ніж +8. Теплі осінні дні гріють українців, а не батареї. На таку ж погоду сподіваються до кінця місяця. Бо ввімкнуть опалення цьогоріч не раніше 1 листопада.
У минулі роки в цей час середньодобова температура продовж трьох діб була нижчою +8. В Україні розпочинали опалювальний сезон. Нині нажахані ймовірними проблемами з газом, мешканці почали запасатися обігрівачами. І за півтора місяця лише у столиці надзвичайники зафіксували до ста випадків замкнень в електромережі. Половина з них була із загоряннями. А такі пожежі, пояснюють рятувальники, приборкувати непросто. Бо спершу енергетики мають вимкнути живлення та дати письмовий дозвіл на гасіння.
Дмитро Можевенко, заступник керівника центру ГУ Держслужби з надзвичайних ситуацій України в м. Києві:
- Все це займає, може займати від 20 до 30, а може й більше хвилин. Навіть були такі випадки на моїй практиці, що це займало майже годину. І в цей час виникало все більше і більше займань у житловому будинку.
1,7 кіловат - така потужність споживання електроенергії передбачена для кожної квартири старого житлового фонду. Це робота холодильника, телевізора, кількох лампочок і праски - максимум. Тому, обираючи електрообігрівача, варто звернути увагу на його потужність.
Вікторія Рубан, керівник відділу ГУ Держслужби з надзвичайних ситуацій України в Київській області:
- Намагайтеся придбати електрообігрівачі потужністю все ж таки менше 2-х кіловат. По-перше, ви ж не знаєте стан проводки, ризик винекнення замикання в електромережі значно менший, якщо потужність вашого обігрівача менша. Ну зараз такі технології, що обігрівач десь потужністю 1,5 кіловат може нагрівати приміщення.
Як зігрітися, якщо батареї холодні і немає струму, вигадав науковець Володимир Демченко. Разом із колегами винайшов диво-грубку. Вона лише схожа на буржуйку, але дуже ощадна. За 4 години роботи спалює 5 кілограмів дубових дров, при цьому обогріваіє приміщення площею 40 квадратів.
Володимир Демченко, завідувач відділу Інституту технічної теплофізики НАН України:
- Ми використовуємо дві зони паролізу та три зони дожиганія продуктів згоряння. Це дало нам можливість рівномірно розподілити температуру по об'єму печі і получити ефект довготривалого горіння.
Ще на цій грубці можна готувати, також вона виробляє струм: водночас працюватиме 40-вольтна лампочка, навіть заряджатиметься мобільний чи комп'ютер.
Володимир Демченко, завідувач відділу Інституту технічної теплофізики НАН України:
- Ця піч відповідає вимогам пожарних нормативів та технічного стандарту України для цих виробів. Дим виводиться у димову трубу, температура вихідних газів в цій печі не перевищує 200-230 градусів, за рахунок чого ККД до 80%.
Щоправда, така помічниця зарадить лише у приватних садибах, у квартирах - ні.
Дмитро Можевенко, заступник керівника центру ГУ Держслужби з надзвичайних ситуацій України в м. Києві:
- ДБН 2013 року опалення, вентиляція, кондеціонування, яким визначено, що пічне опалення можна передбачати у житлових будинках поверховістю не більше 2-х етажів. Тобто 2 поверхи, ну у нас майже вже не залишилося у місті Києві таких житлових будинків.
Аж до 10 градусів може потеплішати у квартирі завдяки додатковому захищенню фасаду. Такий спосіб не загрожує ані стрибком напруги в мережах, ані загорянням від іскри. Про це знає киянин Павло Гринишин.
Павло Гринишин, мешканець Києва:
- В осенне-весенний период, когда включается дополнительное нагревание, то бишь это кондиционеры и отопительные приборы, назовем их так, то, конечно, не выдерживает проводка, постоянно выбивает пробки, хронически выбивает пробки. Кроме того, что счета за электроэнергию приходять сумасшедшие. Потому что кондиционеры жрут. Кондидционер, утюг и чайник жрет максимальное количество электроэнергии. Поэтому я пришел к выводу о необходимости утеплить фасады.
Цьогоріч на роботи з утеплення ажіотаж по всій Україні. Альпініст Дмитро Квятковський замовлень має на місяць наперед у Києві й Одесі.
Дмитро Квятковський, альпініст:
- Я на цьому будинку роблю уже третє замовлення, і люди підходять з цих будинків, з прилеглих, тобто працює так зване сарафанне радіо, дзвонять, кажуть: нам треба утеплення, коли ви приїдете. Я кажу: вибачте, але на зараз у нас черга.
Та й тут є нюанси. Це якість виконаної роботи, товщина стін будинку.
Дмитро Квятковський, альпініст:
- І звісно, якщо це утеплюється лише один поверх, то звісно, через стіну то на усі поверхи йде, і то через сусідів знизу-зверху буде заходити, але якщо це суцільний шар від сусідів 1-2-3 і пішло, всі поверхи утеплені, то звісно, ККД такого утеплення буде вище.
Таке утеплення - послуга не з дешевих. Квадратний метр коштуватиме від трьохсот гривень. Альтернативою обігрівачам, буржуйкам, захищеному фасаду може стати спальний мішок. Принаймні ніч у ньому буде теплою. Є різні варіанти: кокон, ковдра, з синтетичних матеріалів чи пуху. Відповідна й ціна - від семи сотень гривень до кількох тисяч. Для осель фахівці радять обирати спальники-укривала та звертати увагу на підкладку.
Сергій Кожушко, директор крамниці:
- Для дома советовал бы брать метериал или тесиль, или фланель. То есть не синтетику, синтетика хорошо, конечно, но все-таки хочетсь спать в х/б, или брать специальные вкладыши. Есть специальные вкладыши по форме мешка, их проще стирать.
Українцям, котрі обирають, як зігрітися, фахівці радять не забувати про безпеку - власну та сусідів.
Тетяна Коваль, Андрій Грищенко, Святослав Мелешкін.