Підводні камені оренди житла
У столиці винаймачі жител дедалі частіше скаржаться на ріелторів і орендодавців. Перші примудряються укласти договір ще до вселення і навіть огляду об'єкта. Та сьогодні поговоримо про інші порушення - господарі збільшують плату до того, як спливає термін угоди.
Чи захищає підписаний документ та які обов'язки покладає на сторони?
Ледь не залишилася на вулиці, а тепер кілька разів на день вислуховує телефонні погрози господині квартири, яку винаймала. Після попередження про збільшення плати за оренду Юля вирішила шукати інше житло. Сказала про це хазяйці помешкання. І почалися проблеми.
Юлія Омельяненко, мешканка м. Києва:
- И когда мы уже по факту позвонили и сказали: мы нашли квартиру, мы выезжаем, она устроила скандал, сказала, что мы ее кинули на деньги, что мы не будем платить за этот месяц, хотя мы, когда заезжали, платили за первый и последний месяц. То есть мы оплатили ноябрь уже. Она нам потом сказала, что тогда оплачивайте за последний месяц орендную плату и тысячу гривен за то, что вы прожили здесь месяц.
Досвідом, як обирати житло, Юля поділилася в соцмережі. Договір радить укладати на рік, самостійно оплачувати комунальні послуги, якщо це неможливо - брати з власника розписки про отримані гроші.
Юлія Омельяненко, мешканка м. Києва:
- У меня и договор есть, и все суммы прописаны. Единственное: у меня нет сумм за квартплату. В этот раз я уже записываю сумму, которую даю за квартплату, тоже прописываю, что я ее оплачивала, то есть это уже не мои проблемы, пошел ли арендодатель в эту службу ЖЕК и оплатил.
Варто також перевірити все, що є у квартирі - від кранів до диванів.
Інна Осадча, ріелтор:
- Когджа заезжает человек в квартиру, и тот же самый, который человек сдает квартиру, или те, которые снимают, надо все фотографировать, нада делеть опись, что есть, названия этой же мебели, этой техники, всего остального. Все пофотографировали и тогда, естественно, когда вы съезаете, уже все сверяете, то есть акт приема-передачи.
Часто, пояснює ріелтор, хазяї женуться за грішми й не дбають про те, щоб зберегти житло.
Інна Осадча, ріелтор:
- Люди за 500 грн готовы сдать кому попало, лиш бы там дороже. Ну и зачастую через год в эту квартиру заходишь, они, конечно, заработали 6 тыс. лишних, но... Обои были ободраны, ковры были грязные. Там надо было больше денег вложить, чем они заработали за этот год.
Іван погодився розповісти про побоювання іншої сторони - орендодавця. Найбільше - побут заселених.
- Я в свою квартиру просто одного или семью. Без детей. Без ничего. Я наслышан, у меня знакомый сдает квартиру, и тоже с детьми. Они там ему, хороший был ремонт, дети разрисовали все обои.
Квартирантів наш герой шукав через агентства. Подавав оголошення, і з ним зв'язувалися ріелтори.
- Приводили много, в день по 20 человек. И с них выбираешь одного, тот, который...
Такий спосіб ризикований. Ліпше працювати з одним ріелтором, який у разі непорозумінь допомагатиме порозумітися сторонам.
Інна Осадча, ріелтор:
- Ищите рекомендации у знакомых, у друзей, то есть в любом случае есть специалисты хорошие, которого ты потом наберешь и скажешь: слушай, я не могу, например, найти общего языка с хозяином, будь добра, там ты нам помогала, поговори. А если люди работают со всем городом Киевом, то точно так же они и имеют.
Та головний обов'язок ріелтора - перевірити правовстановчі документи на пропоноване житло.
Ірина Луханова, експерт із нерухомості:
- Он делает сверку по паспорту и по тем документам, которые проводятся, показываются. У более продвинутых риэлторов - у них еще есть возможность сразу непосредственно на объекте недвижимости проверить, не являеться ли этот объект предметом забороны, и действителен ли паспорт обеих сторон.
Поки гривня нестабільна, слід зазначати у договорі, чи змінюватиметься вартість оренди залежно від курсу. Нині, каже експерт, сторони ладні йти на компроміс.
Ірина Луханова, експерт із нерухомості:
- Если изначально цена была зафиксирована в валюте, тогда наймодатели идут охотно на торг и уступают. А если в гривнах - тогда наниматель готов чуть-чуть подняться, чтобы не освобождать квартиру.
Якщо ж в угоді все прописане, а спільної мови ніяк не знайти - з договором, де стоять підписи сторін, треба звертатися до суду.
Ростислав Кравець, адвокат:
- Такі договори не потрібно посвідчувати нотаріально, умови саме договору оренди, якщо він укладений до року. То його реєструвати не потріюбно. Цей договір буде певною гарантією, як для орендодавця, так і для орендаря стосовно тих прав, які вони вважають, що будуть порушені.
Під дописом Юлі в соцмережі дівчині радять повідомити про квартиру, яку винаймала, податківців. Так би мовити - піти в контрнаступ. Колишня орендарка сумнівається, що власниця житла сплачувала відрахування до бюджету. Податок з прибутку від здавання приміщень фізичні особи вносять авансово щоквартально. Вираховують його відповідно до мінімальної заробітної плати.
Світлана Володимирова, керівник відділу адміністрування доходів громадян Державної фіскальної служби України:
- Якщо фізособа здає в оренду іншій фізособі і отримує кошти у розмірі 13 тис грн. То він має вирахувати, і за ставкою 15% та 17% встановлюється розмір цього податку, який він повинен сплатити. Якщо вона становить менше, ніж 12180 - тоді ставка податку становить лише 15%.
За підсумками декларування 2014-го фізособи до місцевих бюджетів сплатили 33 мільйони гривень цього податку. Ті, хто таких відрахувань не робить, нестимуть відповідальність: від адміністративної до кримінальної.
Тетяна Коваль, Андрій Грищенко, Олег Мацкевич