Будьте пильні - фальшиві гроші!
Тиждень тому суспільство сколихнула новина: мовляв, підроблені гривні почали масово друкувати на Сході, і вже незабаром вони з'являться в усій Україні. Й остаточно розвалять і без того знекровлену економіку. Втім, експерти-криміналісти заспокоюють - здатні виявити підробку будь-якої якості.
Та й громадяни, якщо будуть уважні і керуватимуться нескладними правилами, зможуть розпізнати фальшивки. Що слід знати, щоб не спійматися на гачка фальшивомонетників?
Двадцять, п'ятдесят та сто гривень - ці банкноти найчастіше підробляють злочинці. Здебільшого фальшивомонетники користуються побутовими принтерами. Тому липові гроші може розпізнати кожен. Для цього лише треба бути пильним.
Костянтин Ковальов, заступник керівника лабораторії криміналістичної експертизи:
- На око можна відрізнити, якщо це побутова підробка, як ми її називаємо, виготовлена за допомогою оргтехніки, яка є в побуті.
Гроші до рук варто брати в освітлених місцях, де банкноти можна добре роздивитися.
Костянтин Ковальов, заступник керівника лабораторії криміналістичної експертизи:
- Треба уважно на них подивитися, подивитися на якість самої банкноти, на просвіт подивитися, який там водяний знак, чи є, чи взагалі відсутній, якщо є, то яка його якість, наскільки він відповідає тому зображенню, яке повинно бути.
А ось і вона - фальшива банкнота номіналом сто гривень. Її вилучили на Дніпропетровщині. Кажуть: несправжні "шевченки" походять з Донбасу. Тож міліція наголошує - слід бути обачними під час розрахунків. Експерти зазначають: відрізнити фальшивку навіть на око - не проблема. Та й виготовлені за допомоги поліграфічної техніки, несправжні гроші зрештою конфіскують. Їх розпізнають криміналісти, які працюють на високоточному обладнанні.
Ірина Невмержицька, експерт відділу технічної експертизи документів та почерку:
- З допомогою даного приладу ми можемо проглядати, як саме змінили документ, які зміни внесли в оригінальний документ, тобто чи повністю, чи частково змінили, що змінили саме - спосіб друку чи з імітацією елементів захисту в даному документі.
Хоч у міліції зазначають, що підроблених грошей меншає, небезпека існує. Ошукати можуть, передусім, на базарі, а ось у банку - ризик мінімальний. Фінансові установи захищені спеціальним устаткованням, касир зобов'язаний перевірити кожну купюру. Тож банк - це останнє місце, куди піде фальшивомонетник, щоб збути свій крам.
Павло Андрушко, працівник банку:
- На текущий момент это случайность, то есть человек сам не знает, что он сдает купюру сомнительного, можно так сказать, качества, таких инцидентов довольно-таки мало. На 99.9 процентов вероятность, что такая купюра будет выявлена еще в кассе, плюс эти купюры дальше идут в проверку.
У разі вилучення підозрілих купюр у банку видають касовий ордер. Експертиза триває п'ять днів. Якщо гроші справжні - їх власникові повернуть.
Раптом ви запідозрили, що до гаманця потрапила фальшивка, треба негайно звернутися до правоохоронців. Гарячим слідом вони зможуть знайти канал збування підроблених банкнот. А ось розраховуватися липовими грішми, навіть коли до їхнього виготовлення ви непричетні, правозахисники не радять.
Богдан Омеляненко, юрист:
- Не слід приховувати даний злочин, оскільки за приховування даного злочину у нас також передбачена відповідальність. Треба негайно звернутися до правоохоронних органів, адже у більшості випадків особа, яка виявила у себе підроблені гроші, знає походження цих грошей.
Іван Блохін, Святослав Мелешкін, Олександр Кругликов