Чи подбає держава про Межигір'я?
Ще у вересні резиденцію екс-прездиента Януковича Межигір'я повернули в державну власність. Попри те, піклуються про неї досі громадські активісти. А це 137 гектарів землі, комплекс будівель з каскадом озер і міні-зоопарк з унікальними тваринами.
Ще у вересні резиденцію екс-прездиента Януковича Межигір'я повернули в державну власність. Попри те, піклуються про неї досі громадські активісти. А це 137 гектарів землі, комплекс будівель з каскадом озер і міні-зоопарк з унікальними тваринами. Окрім того, нині додалося проблем - через брак коштів припинили газопостачання.
Вже 10 місяців Межигір'я відкрите для простих смертних. Саме завдяки охочим дізнатися, в яких умовах жив Янукович, волонтерам вдається утримувати весь комплекс споруд і зоопарк. У тутешньому звіринці мешкає 1000 тварин. Проте грошей від екскурсій бракує. Ще влітку до Межигір'я припинили газопостачання - за несплату, заощаджувати доводиться на всьому.
Богдан Швайка, керівник зоопарку Межигір'я:
- Тварини майже не страждають, є питання, які ми вирішуємо, є проблеми із тим, що є об'єкти законсервовані: лабораторія і молочний цех, які зараз не працюють, тому що не мають статусу відповідного, але там обладнання дуже дорогостояче, яке може вийти з ладу, якщо воно замерзне, тобто це дуже прикро, ми 9 місяців утримували ці об'єкти, берегли їх для держави, а держава якось так - безвідповідально - до цього ставиться.
Нині резиденція як речовий доказ фігурує у кримінальному провадженні, розпочатому проти Віктора Януковича. Але й досі не визначено, який державний орган повинен дбати про Межигір'я, хоча б на час розслідування. Вирішити це має Генеральна прокуратура.
Богдан Швайка, керівник зоопарку Межигір'я:
- Прокуратура тут кілька разів була, покрутила носом і втікла, вони побачили, який об'єм роботи їх тут чекає, вони розвернулися і пішли. Держава ще не визначила, яка фізична чи юридична особа є відповідальною за це питання.
Проте у ГПУ це спростовують. Старший помічник генпрокурора Яреми - Валерій Карпунцов - каже: Межигір'я передане на тимчасове зберігання Державному Агрокмбінату Пуща-Водиця.
Валерій Карпунцов, старший помічник Генерального прокурора України:
- Генеральна прокуратура не займається господарською діяльністю, не займається доглядом тварин, доглядом майна і усім іншим. Весь цей комплекс, це і споруди, і все, що знаходиться у самих спорудах, він переданий на відповідальне зберігання Науково-дослідному центру Пуща Водиця, який перебуває у сфері управління Мінагрополітики.
Та волонтери ж про це - ні сном, ні духом. Як і директор агрокомбінату Пуща-Водиця Віктор Кириченко.
Віктор Кириченко, генеральний директор ДП Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат Пуща-Водиця:
- Я працюю на комбінаті із 25 липня поточного року, особисто мені ніхто нічого не передавав, я запитував у своїх колег, котрі працюють тут уже тривалий час - мені всі в один голос кажуть, що Межигір'я, як урядову резиденцію, агрокомбінату Пуща Водиця ніхто ніколи, ні в який спосіб не передавав.
Втім, керівник "Пущі-Водиці" пригадує: лист із ГПУ таки був, проте вимоги генпрокуратури державний агрокомбінат виконати не міг.
Віктор Кириченко, генеральний директор ДП Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат Пуща-Водиця:
- Був лист ГПУ з приводу організації охорони Межигір'я, це був датований він, якщо я не помиляюся, серпнем цього року, на який ми дали відповідь, що ми, як агрокомбінат, не можемо організувати охорону Межигір'я по тій причині, що, по-перше, ми не знаємо, що охороняти, нам ніхто нічого не передавав. Нам дзвонять ваші колеги - питають: що по Межигір'ю? А я нічого не можу пояснити, лише тому, що ніякого відношення агрокомбінат Пуща-Водиця сьогодні не має.
Тож поки про комплекс Межигір'я, що коштує понад мільярд гривень, дбають лише громадські активісти.
Іван Блохін, Андрій Грищенко