Суїцид після свят - причини та засоби попередити
Після новорічно-різдвяних свят, як правило, збільшується кількість суїцидів. І цей рік підтвердив сумну статистику. Накладають на себе руки і чоловіки, і жінки. Приводи - різноманітні. Що штовхає людей на фатальний крок, та чи можна їх зупинити?
Із кількох суїцидів розпочався 2015-й на Рівненщині. Новорічної ночі двоє чоловіків звели порахунки з життям. 22-річний хлопець повісився у власному гаражі, на 4 роки старший із сусіднього району - вистрілив у себе.
Ольга Олійник, співробітниця УМВС України в Рівненській області:
- Чоловік повернувся зі святкування Нового року, де він випивав алкогольні напої. Він проживав з батьками. Під час того, як його батьки перебували у хаті, він пішов до літньої кухні, дістав свою незареєстровану рушницю та одним пострілом вистрілив собі у підборіддя.
Ще один рівнянин свято зустрічав у лікарні. Чоловік зіграв у російську рулетку. Куля застрягла в черепі. 27-річного стрільця прооперували, досі лікарі борються за його життя.
Микола Тимощук, завідувач нейрохірургічного відділку Рівненської міської лікарні:
- Потреби видалення цієї кулі немає. Тому що вона знаходиться у кісткових структурах. Не впливає вже суттєво на структури мозку. В даний час пацієнт знаходиться під контролем нейрохірурга й нейрореаніматолога. Стан пацієнта залишається важкий. Пацієнт без свідомості.
У зашморгу на горищі власного будинку закінчилося життя 25-річного батька трьох дітей. Знайшла чоловіка його сестра.
У жодному з цих випадків самогубці не лишали передсмертної записки. Не виявили правоохоронці й ознак насильницької смерті.
Збільшення кількості суїцидів закономірне для цього часу, пояснюють фахівці. Адже перехід у новий рік - завжди переламний. Серед іншого, на нас тиснуть досягнення чи їхня відсутність за останні 12 місяців.
Олег Чабан, психіатр:
- Це підведення якихось підсумків, і в той же час розчарування. Якщо людина достатньо вразлива і на неї навалюється багато зовнішніх причин, буває, що психіка не може справитися з цим навалом і вона йде на фатальний крок.
Серед причин, з яких утинають собі віку, не варто шукати чогось катастрофічного та глобального. Як нерозділене кохання, величезний кредит, утрата роботи…
Олег Чабан, психіатр:
- Це абсолютно невірно. Підштовхує остання крапля. Сварка вдома, в сім'ї, сварка на роботі, якісь проблеми з дитиною, і ота остання капля являється тою, яка вже перехлюпне оцю рідину з цього стаканчика, який є переповненим.
Підігріває фатальні настрої алкоголь. Більшість самогубств стається саме напідпитку. На тлі розчарувань, конфліктів, затяжних вихідних "градуси" загострюють сприйняття навіть дрібних прикрощів.
Марина Грибанова, президент громадської організації Нарконон:
- В тот момент, когда он только выпил, у него могут все проблемы просто в один ком здесь стать перед глазами, все, начиная с детства, и вот этот весь ком, он думает, что это прямо сейчас на него влияет.
Помітити небажання жити й запобігти самогубству близької людини можна, стверджують фахівці.
Олег Чабан, психіатр:
- Спонтанних рішень немає. Це може тільки виглядати зі сторони спонтанно, коли людина посміхається, життєрадісна. А на наступний день ти читаєш у новинах чи ще щось, що із нею щось трапилося. Це неправда. Вона завжди в якійсь мірі подавала сигнали.
Це можуть бути пости в соцмережах, фото, розмови про смерть, тривала депресія, пригніченість.
Тетяна Коваль, Світлана Прокопчук, Андрій Мартищенко, Денис Коломис