Чи можливо позбутися проплачених "активістів"?
Агресивні молодики, які за гроші допомагають ділкам, знову з'явилися на вулицях українських міст. За винагороду вони беруть участь у мітингах, захищають незаконні забудови та просто відтискають приміщення.
Громадянське суспільство поки не виробило єдиної стратегії - як протидіяти "тітушкам". Натомість у стінах Верховної Ради пропонують ухвалити закон, що дозволить принаймні карати організаторів проплачених акцій.
Цього тижня в об'єктиви камер потрапив один з поплічників Вадима Тітушка. Цей молодик схожий на Андрія Ярошенка, який 2013 року на Софійській площі серед інших зухвало атакував журналістів. Згодом Ярошенко опинився на лаві підсудних, але один з усіх вперто не визнавав своєї провини. Цього разу "тітушки" були помічені біля центру збору допомоги для воїнів АТО. Однак молодиків спортивної зовнішності нейтралізували.
- Чого на людей нападаєш?
- Я не нападал.
- А хто на мене оружиє наставляв, хто мене водою обляпав?
Приміщення у Дніпровському районі Києва у тимчасове користування волонтерам надав підприємець. Вже майже десять років він винаймає кількадесят квадратних метрів у комунального підприємства "Керуюча дирекція". Щоправда, комунальників чинна угода не влаштовує, тож вони намагаються виселити орендаря. Поки безрезультатно.
Сергій Бондар, волонтер:
- Не встигла відбутися розмова наших юристів з їхніми юристами, одразу з'явилися люди характерної зовнішності і почали провокувати сутичку. Були здивовані ті люди, котрі були з протилежного боку, котрі власне наймали цих тітушок, від їхньої поведінки і неадекватності. Скоріш за все замовлення було набагато простіше, але вони перевиконали план, за що і отримали.
Орендодавці, втім, заперечують, що "тітушки" прийшли разом з ними. І навіть припускають, що від рук волонтерів могли постраждати невинні.
Павло Сівченко, керівник відділу оренди КП "Керуюча дирекція":
- Честно говоря, я думал, что это они привели кого-то, потому что все, что у нас происходило, мы были внутри, потом там на улице какая-то шумиха. Они обвиняли нас, что это были наши люди, у нас был судебный исполнитель, у нас были представители правоохранных органов.
Хто спровокував конфлікт, визначать правоохоронці, міліція наразі розслідує інцидент.
А це вже мітинг під Київською мерією. У полі зору об'єктивів - і агресивні "тітушки", і проплачені активісти.
- За митинг деньги раздаете?
- Нет.
- Ой как интерестно, я ж видел вас…
Цього місяця подібних акцій було чимало.
Парламентар Антон Геращенко пропонує радикально боротися з такою "активністю за гроші" - хоче впровадити кримінальну відповідальність для організаторів.
Антон Геращенко, народний депутат:
- Почему вылазят эти титушки? Потому что есть заказчики, на сегодня юридически мы не можем наказать и привлечь к ответственности лицо, которое говорит - я вам дам по 300 грн, а вы пойдите туда-то и кричите такие-то лозунги. Юридически это - не незаконно. Если гражданин имеет право выбирать, то тот, кто покупает его голос - уголовный преступник, если человек имеет право свободно собиратся по конституции, то тот, кто покупает это право - он также является уголовным преступником.
Правозахисники неоднозначно реагують на законопроект. Кажуть - із проплаченими псевдоактивістами боротися необхідно, але й зазначають - цей закон можна використати проти справжньої опозиції.
Тарас Гаталяк, правозахисник:
- Якщо такий закон буде прийнятий, то його правоохоронці можуть трактували в обдидві сторони: і в сторону, скажемо, можливого підкупу, і в сторону знову ж таки обмеження проведення тих чи інших мирних зібрань. Є свобода мирних зібрань, і цю свободу держава зобов'язана захищати належним чином.
Свобода мирних зібрань українців не порушуватиметься за умови, що наші правохоронці діятимуть у межах правового поля і каратимуть лише організаторів справді проплачених акцій.
Іван Блохін, Олександр Кругліков, Денис Голіков