Як не перетворитися із постраждалого у кривдника
Захистити себе, але не перевищити межі, щоб із жертви не стати злочинцем. Палиця, ціпок, навіть кулак можуть стати зброєю і запроторити жертву нападу на кілька років за грати.
Ножиці, ніж, пилочка для нігтів, лак для волосся. Ці речі можна знайти у багатьох жіночих сумках. Кладуть їх туди про всяк випадок, щоб захиститися за потреби. Та що може справді допомогти - це гаманець. Як? Ходімо вчитися.
Найцінніше тут - металева скоба. Нею навіть око можна вибити.
Андрій Тішин, інструктор із самозахисту:
- Удерживая в руке предмет, вы плоскостью уводите его с линии атаки и после того, как нож зайдет в безопасную для вас плоскость, атакуете острым углом в глаз.
Андрій Тішин працював бодиґардом. Останнім часом навчає інших, як боронитися та захищатися. Каже, зацікавилися цим і жінки. Вони стають жертвами у 90-та відсотках нападів - пояснює дослідниця гендерної рівності Юлія Стребкова. Хоча завжди при собі мають речі, які допоможуть у протистоянні.
Юлія Стребкова, експерт у галузі гендерних досліджень:
- Будь-яка річ в умілих руках може стати і зброєю, і засобом захисту.
Боронитися можна навіть звичайним глянцем.
- И не просто защититься, но еще и обезоружить противника и взять его на какой-то контроль.
Як протистояти кривдникам голіруч, знає Вадим. Він боронив брата від шпани. Були двоє проти трьох.
Вадим Батуєв, постраждалий:
- Одного повалил, то есть хотел скрутить, а второй нанес мне удар ногой по голове. Видно, удар слабенький был, я потом, пришлось нижнему руку сломать, в трех местах.
Та обороняючись, із жертви можна перетворитися на злочинця. Все залежить від того, як на справу подивиться слідчий.
Тарас Олицький, адвокат:
- Но как правило следователь в Украине все толкует не в пользу человека, и начинает расказывать, что вот здесь вот вы превысили необходимую оборону.
Бо система в Україні залишається каральною.
Тарас Олицький, адвокат:
- Зачастую людей, которые превысили необходимую оборону и причинили либо смерть нападавшего, судят по умышленному убийству.
Обережними треба бути зі зброєю, хоча вона захищає найліпше.
Георгій Учайкін, голова наглядової ради Української асоціації власників зброї:
- Нічого краще, ніж пістолет, людство не вигадало. Це є факт. Але у нас ситуація таким чином, що пістолети нам не дозволені, бо в Україні узагалі відсутнє зброярське законодавство.
Вогнепальному пістолетові ні, травматичному - так. 10 тисяч гривень. Стільки в середньому коштує зброя на гумових кулях. Але придбати її можуть депутати чи їхні помічники, судді, журналісти, правоохоронці. Є моделі для чоловіків. А це - жіночий варіант. Для чоловічої руки замалий.
Юрій Буневич, директор мисливської крамниці:
- Жінки теж беруть, але не так часто. Більше чоловіки. Я так скажу, що якби у вас був такий пристрій, ви б його положили у сумочку, в першу чергу що забирають - сумочку.
Аби не стати жертвою зловмисника й не перевищити меж самооборони, і правозахисники, і професійні охоронці радять пройти курс із самооборони. Бо, крім усіляких засобів, тут ще й Кримінальний кодекс вивчають.
Андрій Тішин, інструктор із самозахисту:
- Делать какое-то действие техническое с минимальным вредом для нападавшего. То есть если это будет выстрел с пистолета, то этот выстрел должен быть не по жизненноважным органам.
Та головне правило - будь-який предмет для самозахисту потрібно носити в тому місці, звідки можна легко дістати та скористатися ним.
Тетяна Коваль, Юрій Нестеренко, Андрій Грищенко