Війна на полицях магазинів
Вже понад рік українці бойкотують товари, вироблені у Російській Федерації. Таким чином громадяни намагаються у мирний спосіб протистояти Кремлю та не підживлювати економіку країни-агресора.
У декількох обласних центрах міськради навіть зобов'язали маркувати російську продукцію, не лишилася осторонь цієї ініціативи і Київрада. Та виробники РФ шукають обхідні шляхи, обдурюючи споживачів.
Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус:
- Що стосується до торгівлі та економічних відносин із Росією, становище змінилося досить давно. За минулий рік товарообіг із Федерацією впав майже вдвічі.
На полицях українських крамниць і досі лишається приблизно 3 відсотки товарів, вироблених у Російській Федерації, ще рік тому їхня частка на нашому ринкові дорівнювала шістьом-сімом. Українці з власної ініціативи навідріз відмовилися від російського. Упродовж року громадяни влаштовували всілякі акції та флешмоби, знімали інформаційні ролики із закликом: Не спонсоруй війни! або Російське вбиває!
Утім, і досі в українських крамницях можна знайти не промарковані, як того вимагає закон, товари. Російське маскують.
- А чому у вас деякі російські товари не промарковані?
- Где?
- Ну ось.
- Понимаете, товар приходит постоянно, мы не успеваем.
- Скажіть, а чому ось тут написано - Росія, а штрих-код інший? Тут - дев'ятка, а Росія - це 46…
- Не знаю, в чем тут дело, если бы я его штрихкодировал…. Подложка есть…
- Це ми щойно приклеїли…
- А, вот оно в чем дело.
Чому покупців обдурюють, ховаючи російські товари за чужими штрих-кодами? У супермаркеті зібрався справжній консиліум, і дивину таки пояснили.
- Таким чином, що виробництво саме російське, а фасовка йде білоруська.
- А… Обходять бойкот, бачте… Спасибі.
Оминати бойкот намагаються і в сеґменті елітних товарів. За словами Антона - вітчизняного виробника ікри - якщо раніше якісний кав'яр постачали в Україну здебільшого з РФ, то останнім часом не менш якісний випадково знайшовся в Німеччині.
Антон Яременко, директор кав'ярного дому:
- Одразу після того, як зникли російські представники, на наш ринок потрапила ікра з Німеччини. Чому європейська ікра, там де дефіцит, раптом опинилася в Україні, і на тих же позиціях, у тих же готелях, ресторанах, де продавалися росіяни, раптом виникли німці. Це такий спосіб легально приховати, зробити свою ікру європейською.
Штучна зміна країни походження - одна з особливостей торговельних війн. Натомість українська продукція в РФ і досі має чималий попит. Росспоживнагляд поки не вигадав рецепту боротьби з нашими товарами, тому реґулятор просто забороняє їх ввозити під надуманими приводами.
Олексій Дорошенко, президент Всеукраїнської асоціації постачальників торговельних мереж:
- Именно потому, что в России не удалось на уровне потребителей и торговых сетей создать аналогичною акцию, именно поэтому Роспотребнадзор своим волевым решением и вводит запреты на поставку различной украинской продукции на свою территорию. Даже с учетом поставки украинской продукции в Россию, она там получается дешевле.
Експерти порахували - торік українці спільними зусиллями, лише на товарах широкого вжитку та харчах, зменшили прибутки російських виробників мінімум на половину, а це - мільярд доларів. 2015-го фахівці пророкують країні-агресорці ще більші збитки.
Іван Блохин, Святослав Мелешкин