Ліфти - зручність чи небезпека?
Чимало ліфтів загрожують здоров'ю громадян в Україні. Деякі вже давно слід замінити на нові, інші - капітально відремонтувати. Лише у столиці 16 тисяч підіймачів потребують модернізації. Проблем додають ще й крадії, що спокушаються цінними металами.
Чи не щомісяця українці калічаться через несправні ліфти. На початку весни в Харкові хлопчика затисло дверима. До приїзду рятувальників дитина задихнулася. У Києві - схоже становище. Жінка відбулася переламом, про трагедію нагадує пляма крові на підлозі.
- Сначала затащило сумку, потом руку, затянуло. Потом получается, когда лифт поехал - ее рука вот так вот вошла, кость торчала, вена, и нога вот так вот - перелом.
Це столична Оболонь - загалом тут 2750 ліфтів. Більше як половина з них відпрацювали 25 років, тож потребують негайного ремонту чи заміни. Трапляються і справді раритетні зразки - їх лагодити тяжче. Зазнає нападів ліфтове господарство й від зловмисників.
- Це від варварів так запираємося.
Віталій Колобороденко, головний інженер КП "Оболоньліфтсервіс":
- На ліфти, які у нас 74, 75 року - практично вже таких запчастин ніхто не випускає. За 2014 рік було вкрадено 176 котушок, за цей рік вкрадено 38 котушок, у нас в ЖБК "Імпульс" тільки за апрель місяць 14 котушок електромагніту гальмівного пристрою вкрали.
Вартість мідного котка - приблизно 1200 гривень. Від зловмисників рятують замки та саморобні сигналізацї, які сповіщають диспетчера про несанкціоноване проникнення.
У Солом'янському районі Києва через крадіїв ліфти у чотирнадцятиповерхівці не працювали кілька день.
Петро, мешканець м. Києва:
- Покрали деталі, то не працювали обидва ліфти. Обіцяли нам, що днів 10 будуть стоять, але трохи менше стояли. Зробили один, а потім другий.
Ліфт, що відпрацював 25 років, мусять обстежувати щомісяця. Фахівці запевняють - навіть найдавніші підойми не можуть обірватися та впасти згори донизу, як часто показують у голівудських фільмах. Таке неможливо технічно.
- Даже при обриві усіх трьох канатів - є пристрій уловлювач, на який кабіна просто ловиться і на направляючих удержується на них.
Тож найбільша небезпека чатує на мешканців багатоповерхівок, коли зачиняється кабіна ліфта. Адже часто реверс-механізм заклинює і затискає руку чи ногу, а ліфт починає рух. Аби не сталося лиха, особливо уважними слід бути, коли до підіймача заходите з дітьми.
Втім, становище з обслуговуванням ліфтів у Києві може погіршитися. Адже обслуговуватимуть їх приватні фірми, яким бракує кваліфікованих кадрів.
Віталій Колобороденко, головний інженер КП "Оболоньліфтсервіс":
- Проходять торги, щоб забрать у нас усі ліфти комунального господарства, віддадуть іншій організації, яка не має тут ні електромеханіків, нічого для того, щоб обслуговувати ліфти. Другі підприємства, які участвують в торгах, вони просто надіються на те, що ці люди автоматично, як і всігда, перейдуть к ним на роботу.
З'ясувати позиції столичної влади нам так і не вдалося, адже у КМДА не знайшли часу для коментаря.
Іван Блохин, Олексій Соловей
Считаю, что такая оценка обязательно должна проводиться. Оценка мнения жителей по ранее проведенным тедерам с учетом статистики жалоб в колл центр была бы объективным рейтингом обслуживающих организаций, участвующих в торгах.