Зоозахисники вимагають заборони використання тварин у цирках
Тваринам у цирку не місце - переконують столичні зоозахисники, відколи пересувні цирки встановили свої намети у Святошинському районі. На рахунку одного з шапіто - скандал із ведмедями.
Ще два роки тому під час гастролів мобільного цирку депутат Гостомельської ради сфотографував закривавлену клітку із бурим ведмедем. Тож щойно афіші шапіто з'явилися у столиці, борці за права тварин активізувалися.
Ведмеді-боксери, акробати, канатоходці, навіть ковзанярі. За цими номерами - насправді дуже жорстке дресирування. Тварин не тільки висмикнули із природного середовища й обмежили клітками, над ними часто знущаються, змушуючи виконувати показові рухи.
Світлана Грицай, представник неурядової організації адвокатів тварин України:
- Уявіть собі, щоб людина скакала через якісь вогняні кільця. Вони собі ніколи такого не дозволять... якщо їм за це добре не заплатять, але тварини у нас чомусь тільки за хліб мають скакати через якісь кільця.
Тому разом із однодумцями, щойно шапіто напнуло намети в Києві, Світлана звернулася до столичних інстанцій. На перевірку захисники тварин вирушили з екологічним інспектором.
Світлана Грицай, представник неурядової організації адвокатів тварин України:
- Їх не допустили на територія АртФлаю, сказавши, що у нас тварин немає. Хоча насправді в афіші були заявлені і анаконди, і дракони, і мавпочки, і медвідь був заявлений.
Не пустили - бо мали право, пояснюють екологи.
Ліана Берадзе, керівник відділу Державної екологічної інспекції в Києві:
- Контролюючими органами з січня 2015 року по червень 2015 року заборонено проведення перевірок суб'єктів господарювання, а також фізичних осіб-підприємців.
Ми теж навідалися до шапіта, одначе довкола не знайшли жодної афіші.
Валентина Руденко, директор цирку-шапіто:
- Це мої собачки, я з ними працюю. В таком кемпінгу живуть собачки у мене. Пішли гулять, хлопці! Всьо, все животные.
Де ж бурі червонокнижні ведмеді, через жорстоке поводження з якими і здійнявся скандал? Виявляється, їх продали за 300 доларів. Але куди й коли - керівниця шапіта не знає. Бо клишоногі були синові.
Валентина Руденко, директор цирку-шапіто:
- Медведь був 250 кг, та з ним справитися, ви шо. Це ж хижаки, і вони вже скільки років були. Син 20 років одробив до пенсії, ну даже не доробив, уже три роки не робить.
Зараз, запевняє, в програмі з тварин тільки пси. Ще є номер із пітоном, що належить найманому артистові, та голуби - теж артистки за контрактом.
Валентина Руденко, директор цирку-шапіто:
- Говорят, а у вас первое, что приходят: а какие у вас зверята для детей. Я знаю, что на Западе уже запретили с животными запретили работать, и у нас к этому идет.
Зазираємо й до сусідів - вони за кілька метрів. Керівника нема. Але є його товариш. Принаймні, так назвався чоловік.
- Я полковник міліції. Виключіть камеру, будь ласка.
Співрозмовник і про артистів знає, і про тварин, і про підпорядкування структури.
- Це як державний цирк, тіпа державного цирка, да, тільки філія, получається. То єсть при КМДА єсть таке підприємство - сім'ї та молоді. Це ми при ньом.
- То ви працівник цирку?
- Нє, в мене друзі, ну я на пенсії.
Виявляється, на пенсії власник посвідчення полковника міліції 10 років.
- Я не сказав, що я працюючий. У мене - я вам показав пенсіне посвідчення підполковника міліції.
- Ви відрекомендувалися як працівник правоохоронних органів.
- Нєт, нєт.
Навіщо чоловік узявся демонструвати посвідчення правоохоронця - не пояснив. Тварин на огородженій території досить, щоби дійти сумного висновку.
Світлана Грицай, представник неурядової організації адвокатів тварин України:
- Умови, в яких вони перебували, не відповідали сандартам, закладеним в порядку щодо утримання і розводження тварин людьми.
Незадоволені появою шапіта і мешканці довколишніх будинків.
Ігор Дунаєвський, в. о. керівника відділу благоустрою Святошинської РДА:
- Люди жалуються, що там дерева ростуть, що вони загрязняють зелену зону. В такому контексті були скарги.
Зоозахисники обіцяють не здаватися. Заборона використовувати тварин у виставах цирків-шапіто має діяти і в Україні. Від такої експлуатації вже відмовилося півсотні країн.
Тетяна Коваль, Олег Мацкевич, Юрій Нестеренко