Стан теплотрас у столиці загрожує катастрофою
Бруд, сирість, холод та сусідство зі щурами. У таких умовах вже вісім місяців виживає киянин. Через прорив теплотраси сталося підтоплення підвалу в будинку у Голосіївському районі. Як наслідок - у кількох квартирах обвалилася підлога.
Нині комунальники відремонтували всі помешкання, крім одного. До нещасливого житла навідалися наші кореспонденти.
- Заходьте, тільки обережно - тут сходинка.
Пересуватися квартирою без спеціального взуття - небезпечно. На підлозі - будівельне сміття. Власник нарікає - оселі сусідів після підтоплення вже давно відремонтували, а от його житло й досі в жалюгідному стані.
Артур, мешканець м. Києва:
- Коли тут була підлога - тут був суцільний батут, сім місяців я жив в одній кімнаті - та кімната була закрита. Одній сусідці, та, що по правій стороні, їй зробили десь після цього, як це сталося, десь за 2 місяця зробили.
Зволікання із ремонтом у аварійній квартирі в ЖЕКу пояснюють примхами господарів помешкання. Мовляв, ті наполягають на заміні труб.
Олександр Анатолійович, головний інженер ЖЕК №104:
- Они затребовали, чтобы в обязательном порядку были заменены коммуникации - холодная, горячая вода и отопление. Первую квартиру, насколько я знаю - делали до нового года. У них коммуникаций в полах не было, трубопроводы, которые проходили вдоль стен - они были в хорошем состоянии.
Власник підтверджує - на заміні комунікацій наполягає, бо боїться нового підтоплення. Адже будинок зведений ще у шістдесятих роках минулого століття.
Артур, мешканець м. Києва:
- Цими ділами займаються мої батьки, і вони постійно бігають в ЖЕК, з ЖЕКа їм кажуть бігти в Адміністрацію, в Адміністрації кажуть бігти до ЖЕКу. Пишуть листи в адміністрацію київську до Кличка, і були вже у заступника Кличка. Він теж каже - все зробимо, нічого ніхто не робить, все стоїть на місці.
Схожі проблеми незабаром можуть спіткати тисячі українців. Оскільки 70 відсотків комунікацій вже давно вичерпали свій ресурс - 25 років - і потребують негайної заміни.
Олександр Сергієнко, директор аналітично-дослідницького центру:
- Треба цією роботою займатися системно, якби щороку ми змінювали 10 відсотків мереж, які потребують заміни, то ми б за 10 років закрили б це питання. Нажаль, у наших комунальників нема для цього стимулу, тому що мережи це - як правило - це власність громади, а комунальникам вигідно продати тепло, продати гарячу воду, продати холодну воду і все. Решта їх не стосується. Тому і виникають несподівано в будь-яких місцях якісь гейзери гарячої води.
Експерти наголошують - нині без залучення міжнародних донорів поновити застарілий фонд житлово-комунального господарства практично неможливо. Натомість інвесторам доволі вигідно кредитувати реформування ЖКГ, бо кошти повернуться майже гарантовано, адже за комуналку люди платитимуть і надалі.
Іван Блохін, Олег Мацкевич